Island - ; národní parky

Na páteční podvečer si pro všechny zájemce z řad veřejnosti připravila Ekoporadna Orsej při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. v Liberci zajímavou přednášku o Islandu a jeho národních parcích.

Na poslední letošní akci ekoporadny účastníci shlédli fotografickou projekci zaměřenou na přírodu Islandu, kterou vytvořil cestovatel pan Jaroslav Šmahel. Ten ji sám poutavou formou představil. V roce 2003 podnikl měsíční cestu na Island lodí přes Faerské ostrovy a bezmála 3 týdny cestoval po zemi „ohně a ledu“, jak se Islandu někdy říká. On sám ji považuje hlavně za zemi neuvěřitelných barevných odstínů, o čemž nás přesvědčil svými fotografiemi.

Po přednášce byl velký prostor věnován dotazům. Ty směřovaly hlavně na praktická témata, jak se na Islandu žije, jak je tam draho, jaké jsou typické národní produkty a mnoho dalších. Dozvěděli jsme se tak, že Islanďané mají jednu z nejvyšších životních úrovní v Evropě, vytvořili slovo „gejzír“, produkují „Skyr“, což je něco mezi tvarohem a jogurtem, díky geotermální energii si mohou dovolit velké množství vyhřívaných skleníků, takže jsou bezmála soběstační v produkci banánů…a mnoho dalších zajímavých informací. Diskuze by mohla pokračovat ještě několik hodin a stále by bylo na co se ptát.

Děkujeme panu Šmahelovi za poutavou přednášku a krásné fotografie, kterými většinu z nás nalákal k cestě na ostrov mezi „Evropou a Amerikou“, děkujeme účastníkům této přednášky a všem, kteří navštívili některou z našich akcí v tomto roce. Děkujeme lektorům a všem, kteří nám pomohli s jejich realizací.

Příjemné Vánoce a šťastný nový rok 2007 Vám přejí:

David Kavan a Petra Drápalíková

Ekoporadna Orsej
při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s.
v Liberci

 
Vytvořeno 19.12.2006 12:21:46 | přečteno 3362x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load