Jabloneckými parky II

V sobotu 15.9.2007 jsme se sešli opět s p.Vostřákem, abychom společně prošli další část Jablonce n.Nisou a dozvěděli se mnohé informace z historie města, které ani rodilí jablonečané mnohdy neznají.

Sraz byl ve 14.00 na Vrkoslavicích. Přišlo celkem 11 lidí, kteří se vydali nejprve na obhlídku málo známého Kokonínského parku i s jeho vodními prameny. Poté jsme zamířili po značeném jabloneckém okruhu přes bývalou sklárnu „Na hutích“ na Dolinu, která se za poslední léta díky stavebním pracem změnila k nepoznání. Nutno dodat, že moc hezky to tam nevypadá a volný prostor pro kdysi začínající lyžaře je nenávratně pryč. Cestou p. Vostřák např. vyprávěl o historii malých skláren, které byly v r. 1948 bez výjimky znárodněny, a jejichž majitelé raději spálili jedinečné recepty na výrobu skla, nahromaděné za několik generací, než aby se dostaly do rukou budoucích mocipánů. Došli jsme až do Jabloneckých Pasek, kde jsme prošli areál bývalého vojenského sanatoria z 1.sv. války, dnes Domova důchodců, prohlédli si několik vzácných kamenů-pamětníků těch časů, a v lese mezi statnými stromy objevili místo bývalých srazů vojenských vysloužilců.
U domu čp. 10 v Pasekách jsme se také zastavili u památné lípy, která tu byla zasazena při příležitosti návštěvy císaře Josefa v r. 1779. Vál ledový vítr, ale nikdo si nestěžoval. Povídání bylo tak poutavé, že 3 hodiny putování uběhly jako voda. Do Mšena a Máchova parku už jsme nedorazili, snad někdy příště.

Dušan Šefčovič
koordinátor poradny

 
Vytvořeno 18.9.2007 8:44:00 | přečteno 1540x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load