Jak končí náš odpad?“

První listopadovou akcí Ekoporadny Orsej při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. v Liberci byla návštěva spalovny společnosti Termizo, a.s., která likviduje odpad z Liberecka. Přestože akce probíhala již podruhé, byl o ni opět velký zájem. Podívali jsme se do míst, kde jsme při předchozí exkurzi nebyli.

Ve čtvrtek 8. listopadu jsme se na 15. hodinu shromáždili před vchodem do spalovny, odkud jsme byli navigováni do 3. patra budovy, kde se nás opět ujal pan Ing. Petr Novák - zástupce ředitele pro ekologii, který má na starosti i technologický proces spalování. Ten nám vysvětlil, že nejmodernější spalovna v ČR má vysokou míru automatizace a že zde pracuje jen 37 lidí v třísměnném provozu.
Po krátkém instruktážním filmu o činnosti spalovny jsme se přesunuli na „Velín“, odkud na vše nepřetržitě dohlíží několik zaměstnanců. Na informačním panelu jsme si přiblížili činnost spalovny a pan Novák zodpověděl velké množství dotazů. Spalovna ročně spálí kolem 100 000 t odpadu, což odpovídá výhřevnosti přibližně 65 tis. t hnědého uhlí nebo 17 tis. t mazutu. Díky tomu je spalovna mimojiné schopna pokrýt spotřebu tepla u 14 000 domácností. Sousední teplárně dodává ročně přibližně 600 tis. GJ teploa. Dále dodává do sítě kolem 3 MW elektrické energie.
Poté jsme si prohlédli místnost pro jeřábníka, odkud bylo vidět vlastní navážení odpadu a nakládání do kotle. Prošli jsme i spalovnu od horních pater postupně až do přízemí, abychom viděli proces vlastního čištění spalin.
Děkujeme společnosti Termizo, a.s. za umožnění této zajímavé exkurze a doporučujeme vám spalovnu navštívit - třeba v rámci Dnů otevřených dveří, které se každoročně konají.

Ing. David Kavan


 
Vytvořeno 13.11.2007 9:52:14 | přečteno 2575x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load