Jak pracují ochranáři

Spolu s dobrovolníky jsme se vydali do nejvýše položené osady v Jizerských horách - ; na Jizerku. Její psaná historie spadá již do 1. poloviny 16. století. Jizerka slouží v současné době už jen rekreačním účelům.

Český svaz ochránců přírody zde na Jizerce pracuje již řadu let. Od roku 1994 tu dokonce v budově místní školy vzniklo muzeum Jizerských hor - jeho historie, botaniky, zoologie, hydrologie, geologie, sklářství aj., jsou zde k vidění i pozůstatky leteckého neštěstí. V průběhu roku sem zavítají tisíce návštěvníků. Zdejší ochranáři též spravují v této oblasti naučné stezky - rašeliniště Jizerky a Bukovec.

Účastníci této akce měli možnost vyzkoušet si, jak ochranáři pracují v terénu, kolik práce se tu každý rok musí udělat, aby si i ostatní návštěvníci mohli prohlédnout a projít tyto končiny. Natírali jsme například mostek přes říčku Jizerku na naučné stezce, upravovali přístupové cestičky k rašeliništi. Ořezávali jsme kleč, aby sem byl přístup i pro vozíčkáře. Proběhla kontrola naučné stezky na Bukovec a oprava vrcholové schránky. Umístili jsme nové značení stezek, cestiček a informační cedule. Brigádníci byli především studenti a pak také členové zdejší ČSOP.

Pořádala Ekoporadna ORSEJ při Středisku volného času v Novém Městě pod Smrkem.

 
Vytvořeno 5.6.2007 11:33:06 | přečteno 2374x | MonikaD
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load