Když se řekne Fair Trade

Pro všechny příznivce „férového obchodu“ i pro ty, kteří se o něm teprve dozvídají, připravila Ekoporadna Orsej při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. v Liberci přednášku s ochutnávkou produktů. Ta se konala ve středu 3. října od 18:30 v příjemném prostředí obchůdku U Filantropa v Liberci, který se zabývá prodejem Fair Trade potravin a řemeslných výrobků.

Fair Trade je obchodní partnerství, jehož cílem je udržitelný rozvoj pro znevý-hodněné výrobce převážně ze zemí Afriky, Latinské Ameriky a jižní a jihovýchodní Asie. Tohoto cíle se snaží docílit především poskytováním férových obchodních podmínek pro zapojené výrobce a informováním spotřebitelů o situaci výrobců a jejich zaměstnanců v rozvojových zemích. Jeho cílem je v první řadě podpořit malé výrobce a zemědělce z rozvojových zemí tak, aby se dokázali uživit vlastní prací, která je v souladu s ekologicky šetrným a sociálně ohleduplným přístupem.
Zajímavou přednášku o férovém obchodu přednesl pan Petr Červinský - nositel myšlenky založení obchodu U Filantropa, který nás seznámil s historií založení Fair Trade hnutí, představil jeho hlavní myšlenky a cíle a popovídal o sortimentu výrobků. S některými z nich se mohli účastníci seznámit na připravené ochutnávce. Degustovaly se hlavně čokolády a různé tyčinky, vařil se čaj a káva, bylo možné ochutnat ovocné džusy i víno - vše Fair Trade a v kvalitě „bio“. Během ochutnávání pan Červinský a jeho kolegové z obchůdku zodpovídali velké množství dotazů nejrůznějšího charakteru od vlastního fungování hnutí, přes bio kvalitu až po organizaci a provoz Fair Trade obchodu.
Po celou dobu bylo zdarma návštěvníkům k dispozici velké množství letáků a publikací zaměřených na Fair Trade, biopotraviny, popř. spřízněné obory. Zájem o akci byl velký - ani jedna židle nezůstala volná! O úspěšnosti svědčí fakt, že si téměř každý z účastníků koupil nějaký Fair Trade produkt či výrobek.
Děkujeme panu Petru Červinskému a panu Blahoslavu Fajmonovi za uspořádání této krásné akce, přejeme hodně štěstí a úspěchů jejich férovému obchůdku a věříme, že k nim bude nacházet cestu stále více zájemců o spravedlivý obchod!
Obchůdek U Filantropa provozuje Růžová, o.p.s. na adrese Růžová 9 v Liberci (vedle restaurace Šavlovna), otevřeno má odpoledne od 15:00 do 18:00 ve všední den mimo pondělí a celý funguje na dobrovolnické bázi.

Ing. David Kavan

 
Vytvořeno 5.10.2007 7:24:39 | přečteno 2546x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load