Krajina rybníků

Je nedělní májové ráno a na hraničním přechodu Petroviče/Lückendorf se začínají scházet účastníci exkurze krajina rybníků. Kvalitní nepromokavá obuv, která byla tolik potřeba nebyla tak kvalitní jak jsem se zpočátku domníval. Nejprve se zastavujeme u pramene Kněžického potoka a objevujeme zde Blatouch bahenní a jinou mokřadní květenu.

Poté se vydáváme do lesů Lužických hor a pomaličku směřujeme po modré směrem na Polesí. Cestou se nám do cesty postavila houževnatá a neústupná armáda mravenců lesních, kteří jsou pro lesní společenstvo toliko důležití, proto se u jejich hradu zastavujeme na dobu, kterou nám byla vymezena a povídáme si o životě v mraveništi, až do doby kdy jsou nepřátelské výpady natolik silné, že nás nutí k ústupu.

Prošli jsme Lužickými hvozdy a přicházíme do obce Židovice, ve které se nám zdá, že jsme asi prošli bránou času. Bude to nejspíše tou architekturou, kterou se může tato vesnička právem pyšnit. Zastavujeme se u podstávkových domů a dozvídáme se čím se vyznačuje tato architektura podstávkových domů tolik typická pro česko - německé ale i polské pohraničí.

V dáli je již vidět věž zámku Lemberg, který byl v minulosti místem sídla zdejších pánů. Přicházíme, až těsně pod zámek a uvelebujeme se u rybníka. Povídání o životě v rybníku, důvody eutrofizace a její následky. Celé povídání zakončujeme poznávací hrou nazvanou „Znáš vodní ptactvo?“.

 
Vytvořeno 21.6.2006 14:06:13 | přečteno 1466x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load