Ve čtvrtek 8.11.2007 se v ekoporadně ORSEJ při Společnosti pro Lužické hory konal kurz pletení z pedigu, který byl přeložený z října.
Košíkářské techniky provází lidstvo od počátku. Jejich použití je velmi rozsáhlé a zdaleka se neomezuje jen na koše. Také nejprimitivnější lidská obydlí, pokud pomineme iglú a jeskyně se z velké míry pletla z proutí. Pletla se obuv, klobouky, pouzdra , tašky, kufry,truhly, nábytek , ale i nosítka na záda pro děti či dětské kočárky a mnoho dalších věcí, které si dnes ani neuvědomíme.
Široké je i spektrum použitých materiálů. Kromě nejrůznějšího proutí, kořínků, kůry a slámy našly v pletení uplatnění i velké listy, koňské žíně, látky a další rostlinné a živočišné materiály, které bylo možné v dané oblasti získat a zpracovat.
My jsme pletli z pedigu , což je zpracovaný rotang. Po oloupání povrchové vrstvy rotangu na rákosové šény se vnitřní, porézní jádro používá k jeho výrobě. Pedik se vyrábí o kruhovém průměru od 1 mm až 5 mm. Jemnější pediky se používají k výpletu, silnější se uplatňují jako osnovy k vyplétání. Většinou se používají ve spojení s vrbovými šénami.
Děti si pletly různé ozdobné misky , dózy , květníky a dospělí účastníci se pustili do výroby servírovacích táců. Co kus to originál a přestože mnozí měli strach , že to nezvládnou , byly jejích výtvory velmi pěkné, což můžete sami vidět na fotografiích.
Kurz se setkal s velkým zájmem, pletli malí, velcí páni i dámy. Doslova a do písmene se pletlo , kde se dalo a tři velké místnosti , které nám zapůjčil městský úřad byly pro 45 účastníků tak akorát. Akce začala od 13hodin a dveře poradny se zavřely kolem 22. hodiny. Potěšitelné bylo také to, že na této akci se sešli občané Jablonného, Mimoně, Chrastavy, Liberce, Cvikova i Rynoltic.
Jedním slovem stálo to za to a všichni odcházeli domů velmi dobře naladěni a s pěknými výrobky.
Simona Čejpová
Koordinátor Ekoporadny ORSEJ