Markvartický kapřík

Ekoporadna ORSEJ při Společnosti pro Lužické hory v Jablonném v Podještědí vyhlásila dne 1.11. 2006 výtvarnou soutěž nazvanou Markvartický kapřík. Soutěž byla určena především pro děti, které měly za úkol vytvořit Markvartického kapříka z ekologických materiálů.

Od 15.12.06 byla všechna výtvarná díla vystavena v Ekoporadně ORSEJ a všichni návštěvníci měli možnost se zúčastnit výběru toho nejhezčího kapříka. U příležitosti této výstavy, jsme také prezentovali dílka vyrobená na našich akcích a činnost poradny. Děti svá díla tvořily s obrovskou fantazií. Na výrobu používaly například sušené houby, skořápky od ořechů, čočku, vločky, lněné semínko, krupici, perník, ale i keramickou hlínu. A právě kapřík Verunky Šantrůčkové, vytvořený z keramické hlíny dostal od návštěvníků nejvíce hlasů. Vyhlášení vítěze soutěže proběhlo v sobotu dne 23.12.06 ve 14,00 hod. u Markvartického rybníka za zvuku kytary, harmoniky a zpěvu vánočních koled .
Od zástupce místních rybářů jsme se dozvěděli , proč se nemají vypouštět vánoční kapři zpět do rybníků. Na závěr povídání o rybách , jsme vypustili pomyslného Markvartického kapříka , vytvořeného z uschlého chleba a housek do rybníka. Poté následovalo strojení vánočních stromečků pro lesní zvěř. Ozdobili jsme asi 6 stromečků jablíčky, hruškami, mrkví, petrželí a nechybělo ani sušené pečivo. Cílem celé akce nebyla pouze výtvarná činnost a rozvoj dětské fantazie, ale i osvěta proti vypouštění živých kaprů na Štědrý den a také to, že v tento vánoční čas a přes celé zimní období je třeba myslet na lesní zvěř . Což děti z Jablonného již dokázaly, podzimním sběrem lesních plodů, když nasbíraly téměř 600kg potravy na zimu.

A protože se obě tyto akce vydařily , chceme je v roce 2007 zopakovat.

Simona Čejpová
koordinátor Ekoporadny ORSEJ při Společnosti pro Lužické hory

 
Vytvořeno 2.1.2007 9:54:16 | přečteno 1632x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load