Návštěva biofarmy Pěnčín u Jablonce nad Nisou a biofarmy Filoun v Plavech u Tanvaldu

Poslední červencovou sobotu se ekoporadna ORSEJ při Společnosti pro Luž. hory vypravila v rámci své kampaně na ekofarmy do Pěnčína a do Filouna.

Na ekofarmě v Pěnčíně u Jablonce jsme shlédli chov koz a výrobu skleněných perlí. Firma koupila tento areál ve velmi zdevastovaném stavu a téměř po více než 50 - letech zde obnovila výrobu perlí a zahájila chov skotu. Konečnou podobu areál dostal v letech 2002-2004, kdy majitelé své aktivity rozšířili o šetrný cestovní ruch. Firma vlastní silniční vláčky , kterými vozí návštěvníky po historických památkách v okolí. Během jízdy jsme navštívili rozhlednu na Horní Černé Studnici, ze které se za pěkného počasí naskýtá úchvatný pohled na Jizerské a Lužické hory, Krkonoše, Český ráj a Ještědský hřeben. Další zastávkou byl kostel sv. Josefa, který se nachází v Kittlově areálu. Tento areál zahrnuje Kittlův dům, což bylo nejstarší horské sanatorium ve stř.Evropě, léčivou studánku - doporučovanou především při léčbě neplodnosti a morový sloup.
Po exkurzi na této farmě jsme se vydali směr Tanvald , do Plavů, kde se nachází rodinná farma manželů Šourkových. Jejich hospodářství leží v malebné přírodě na severní straně kopce Filoun (578m) nad obcí Plavy v Jizerských horách.
Obhospodařovaná výměra činí 69 ha zem.půdy a 6 ha lesa.Hlavní činností je chov skotu plemene Holštýn (celk.60 ks z toho 25 krav). Veškerá produkce mléka je zpracována na farmě ve vlastní mini mlékárně na výrobky kvality BIO. Doplňkovou činností je zpracování vlastního dřeva.
Dostalo se nám zde velmi vlídného přivítání a i přes silný déšť se exkurze uskutečnila. Dozvěděli jsme vše o hospodaření, ale i o útrapách, kterými si manželé prošli. Shlédli jsme mini mlékárnu, ve které se všechny jejich výrobky vyrábějí a poté jsme se vydali do kravína.
Zvědavci shlédli i ubytování, které kromě jiného farma nabízí. Vyvrcholením našeho putování za zdravou výživou, cestou záživnou byla ochutnávka produktů s označením Bio, které Šourkovi vyrábějí. Účastníci nejenže ochutnali, ale měli i možnost si koupit výborné sýry, tvaroh nebo podmáslí.
Výletu se zúčastnilo 20 lidí a to nejen z okolí Jablonného, ale především z Liberce. Všichni si tento výlet užili a déšť, který nás stihl ve Filouně nikomu dobrou náladu, která panovala nezkazil.

S. Čejpová
koordinátor ekoporadny ORSEJ

 
Vytvořeno 2.8.2007 8:18:48 | přečteno 3288x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load