Nejlepší sběrač lesních plodů aneb i zvířátka musí v zimě jíst

Ekoporadna Orsej při Společnosti pro Lužické hory, v Jablonném v Podještědí, vyhlásila začátkem září, u příležitosti blížícího se Světového dne zvířat, soutěž „Nejlepší sběrač lesních plodů aneb i zvířátka musí v zimě jíst.“

Soutěžilo se ve dvou kategoriích:

1. kategorie 0 - 6 let
2.kategorie 6 - 99 let

Mile jsme byli překvapeni v druhé kategorii, protože nejstarší účastnici paní Pickové z Liberce, která pomáhala sbírat kaštany svému 5-ti letému vnukovi je 88 let. Sbíraly se kaštany a hlavně žaludy. Nasbíralo se na 300 kg a žaludů, které jsou pro zvěř výživově nejlepší, dále jeřabiny, šípky a suché pečivo.
Součástí soutěže byla vycházka do barevné podzimní přírody nad Markvartickým rybníkem pod vedením bývalého místního revírníka pana A.Křivského. Ochotně odpovídal na všechny položené dotazy přítomných a odvážel na sušení nasbírané suroviny. Při této vycházce si děti zahrály ekohru a také jsme si vyzkoušeli jejich znalosti, týkající se lesní zvěře. Konečné vyhlášení proběhlo v sobotu 4. 11. 06 v Ekoporadně Orsej od 14 hodin. Bohužel pro nepříznivé počasí se neuskutečnila vycházka do lesa ke krmelcům, jak bylo původně plánované.
Tato soutěž předčila veškerá očekávání, naši „sběrači“ nasbírali neuvěřitelných 560 kg lesních plodů. Připravila si proto naše Ekoporadna Orsej při Společnosti pro Lužické hory drobné ceny pro všechny zúčastněné děti. Menší děti získaly eko- pexeso, vystřihovánky se zvířátky, starší děti zase naučné knihy, které nám věnoval Liberecký kraj - odbor rozvoje venkova, zemědělství a životního prostředí.
Zároveň bych ještě jednou chtěla za naší Ekoporadnu Orsej poděkovat všem zúčastněným a také je pochválit, že v dnešní uspěchané době dali přednost pomoci lesní zvěři před televizí a počítači.

Simona Čejpová
Koordinátor Ekoporadny Orsej
Společnost pro Lužické hory
Zdislavy z Lemberka 335
Jablonné v Podještědí
tel. 487 523 344
mob. 774 825 091
mail. Simona.cejpova@ekovychovalk.cz
 
Vytvořeno 9.11.2006 15:13:24 | přečteno 1512x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load