Nemoci včel

Včelstvo je složitý organismus tvořený mnoha tisíci jedinci. Včelí biologickou jednotkou tedy není jednotlivá včela, ale celá rodina - ; včelstvo. Včelka vnímá svět kolem sebe pomocí soustavy orgánů. Nejdůležitější jsou tykadla, ve kterých má umístěna čidla. Jimi vnímá pachy, zvuky přenášené chvěním vzduchu, hledá potravu, rozeznává teplotu, orientuje se v terénu.

Nezastupitelné místo mají včely jako výlučný opylovatel mnoha rostlinných druhů. Kdyby nebylo včel, vymizely by některé druhy, které jsou přímo závislé na toto opylovávání. Podstatou významu chovu včel je právě tato služba přírodě.
V případě zájmu o životě včel, včelařství a včelí produkty měli všichni možnost podívat se na akci konanou v pondělí 26. listopadu 2007 v Chrastavě.
Povídali jsme si o všech včelích nemocech, o virovém, bakteriálním a houbovitém onemocnění. O parazitech, škůdcích. Zblíska jsme si parazity prohlédli a určili. Řekli jsme si co to je varroa destruktor či mor včelího plodu. Dozvěděli jsme se užitečné informace o prevenci a pozorování. Zkoušeli jsme si také obléknout typický včelařský oblek i s kuklou. Na závěr si účastníci vyrobili pomocí připravených forem svíčku z včelího vosku. Celkem se akce zúčastnilo 55 návštěvníků.

Pořádala Ekoporadna ORSEJ při Středisku volného času v Novém Městě pod Smrkem.

 
Vytvořeno 3.12.2007 8:58:28 | přečteno 1995x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load