O lesních vílách

Frýdlantsko se nachází ve výběžku severně od Jizerských hor. Valnou většinu výběžku tvoří Frýdlantská pahorkatina. Vrcholy této pahorkatiny měří od 350 do 450 metrů. Z širokých údolí nápadně vystupuje zalesněný Jindřichovický hřeben.

Nalezneme zde krásné exempláře buků. Jmenujme například Oslí buk, který se připravuje k vyhlášení coby památný strom. Nejdůležitější řekou této oblasti je Smědá, přitékající z Jizerských hor širokým úvalovitým údolím. Její tok míří do Polska, a u státní hranice má již charakter nížinné řeky s četnými meandry (rezervace Meandry Smědé) a slepými rameny.
V sobotu 23. června proběhla exkurze po lesích Jindřichovického hřbetu. Vydali jsme se po zeleně značené cestě směrem k obci Jindřichovice pod Smrkem. Ve zdejších lesích nalezneme převážně buk, smrk ad. K jednomu zvláště zajímavému buku jsme se také vypravili. Nese název Oslí buk. Nachází se při silnici od Nového Města na Dětřichovec a Jindřichovice. Ve kmeni má již téměř zarostlý kříž. Tento strom byl také navrhnut k vyhlášení coby památný strom. Zde jsme se dozvěděli o složení a ochraně zdejších lesů.

Akci pořádala Ekoporadna ORSEJ v Novém Městě pod Smrkem.

 
Vytvořeno 27.6.2007 10:12:49 | přečteno 2486x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load