Obdivovatelé kamene a vody se vydali k vodopádům Černé Desné

Na sobotu 16. června 2007, na kterou plánovala výlet ekoporadna Orsej výlet k vodopádům na Černé Desné, bylo hlášeno nebezpečí přívalových srážek. Katastrofický scénář se v tomto kraji naštěstí nenaplnil, přesto byl výlet v sobotu ráno pro drobný a vytrvalý déšť odložen na neděli 17. června. Z praktického hlediska to nebyl problém. Na všechny zájemce o společnou vycházku do přírody měly pořadatelky telefonické spojení.

Těm, kteří již na neděli neměli naplánováno něco jiného, se vyplatilo počkat! Ráno přivítalo obyvatele Tanvaldska sluncem a modrou oblohou. V Desné u nádraží se pak v půl deváté sešlo čtrnáct turistů a pes a společně se vydali k říčce Černá Desná. Narazili na ni za kulturním domem Sklář. Dětem se místy zdála zajímavější cesta řečištěm po kamenech, dospělí dali přednost značené naučné stezce proti proudu. Přesto ale nebyli ochuzeni o radost z výskytu „čertových hrnců“. Stačilo občas sejít z cesty ke kamenným plotnám. Skalnaté koryto řeky umožňuje vodě vytvářet bezpočet kaskád a pádem z několika metrových kamenných stupňů i mnoho vodopádů, o nichž se dá říct, že jsou nejen krásné, ale i hlučné (popisovat emoce, které vyvolávají, by zabralo příliš mnoho místa). U jednoho z nich je na informační tabuli psáno, že Černá Desná pramení ve vrchovišti U studánky pod horou Jizera. Dojít až k přehradě Souš na „konečnou“ naučné stezky nebylo pro dnešní den v plánu. Počítalo se s tím, že si děti zahrají hry v přírodě. Dobrou paměť prokázaly při hře zvané „lesní pexeso“, velkou dávku fantazie projevily při vytváření obrázků z přírodnin. Po zásluze za to byly odměněny „orsejáckým“ tričkem a brožurkou „Kámen a voda“, vydanou ke kampani „Cestou vody“, v jejímž rámci se výlet k vodopádům Černé Desné konal.
„Netušila jsem, že mám skoro za zády tak krásný přírodní kout“, svěřila se při loučení se svými pocity Jaroslava Matoušková. „Bydlím v Desné už několik let a u vodopádů jsem byla poprvé. Jsem ráda, že jsem se k nim s vámi vypravila“. Stejné uspokojení se dalo vyčíst i z tváří ostatních účastníků výletu.

Dana Hariková a Libuše Novotná

 
Vytvořeno 18.6.2007 14:31:29 | přečteno 1661x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load