Ornitologický večer na Jizerce

Předposlední letní odpoledne letošního roku patřilo na Jizerce ptactvu. Ekoporadna Orsej při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. v Liberci pořádala v pátek 21. září Ornitologický večer s řadou přednášek a ukázek volného letu dravců.

Jako první se představil sokolník pan Milan Straka, který s sebou přivezl 6 dravců. Postupně nás seznamoval s jednotlivými druhy a s jejich životními nároky, způsoby lovu, chovu a odchovu v zajetí i různými zvláštnostmi. Poutavá přednáška zkušeného sokolníka, kdysi pracovníka zoologické zahrady i České inspekce životního prostředí, zaujala každého. Největším zážitkem bylo vlastní létání dravců. V krásném prostředí Jizerky mohl pan Straka nechat prolétnout i sokolovité dravce - sokola a raroha, kteří loví svoji kořist za letu a potřebují proto velký prostor k ukázce. Velkou pozornost zvláště mezi dětmi vzbudila již tradičně naše největší sova - výr velký. Výra „Fandu“ si mohly děti dokonce pohladit. Velký respekt budil orel mořský, z dalších druhů pak bylo možno shlédnout ještě káni lesní a Harrisovu. Na závěr po velkém potlesku děti dostaly vystřihovánku sokola a některých dalších druhů ptáků.
Až z Přerova přijel na Jizerku ornitolog - pan Zděněk Vermouzek, vedoucí ornitologické stanice Muzea Komenského. Ten nás seznámil s odvrácenou stranou života ptáků - s nebezpečími, která na ně číhají. Tím největším je člověk, který staví různé nebezpečné překážky, jako například dráty elektrického vedení. Dozvěděli jsme se dále, že Česká republika patří k „velmocím“ v pašování ptáků, kteří jsou na seznamu CITES (= úmluva o zákazu obchodu se zvláště ohroženými druhy). Největším nešvarem je však likvidace ptáků, hlavně dravců, myslivci, kteří mnohdy střílí dravce jako škodnou. Velmi silná přednáška by jistě zasluhovala hlubší diskuzi na toto téma, neboť v naší republice rok od roku přibývá cílené likvidace ptáků (zvláště trávením) a ještě nebyl jediný případ potrestán, přestože se od roku 2002 jedná o trestný čin!
Kdo na Jizerce přespal do druhého krásného dne, dočkal se ještě ukázek odchytu ptáků do sítí a jejich kroužkování, které provedl Ing. Martin Pudil ze Severočeského muzea v Liberci. Účastníci tak mohli z blízka vidět například králíčka či pěnici, dozvědět se něco o historii čižby a na závěr ještě absolvovali spolčnou vycházku na sousední osadu Orle.
Úspěšné akce se účastnilo přes 50 zájemců, z nichhž téměř polovinu tvořily děti. Děkujeme všem, kteří si udělali čas a strávili krásný večer na Jizerce a těšíme se v příštím roce - třeba na druhém ročníku „Soví noci“.

Ing. David Kavan, Martin Jaroušek

 
Vytvořeno 24.9.2007 12:11:27 | přečteno 3130x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load