Po stopách jizerských sklářů

V sobotu 18. srpna jsme zavítali opět do Jizerských hor, tentokrát již ne na jednu z přehrad, ale na osadu Jizerka, kde začala naše výprava po stopách jizerských sklářů. Akci organizovala Ekoporadna Orsej při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. v Liberci.

Za krásného počasí se v 10:00 hodin sešlo 23 účastníků před muzeem na Jizerce, kde jsme se dozvěděli první zajímavé informace o osadě Jizerka. Ta zaznamenala rozmach v souvislosti se založením hutě v r. 1829, kterou nechal postavit Franz Anton Riedl - huťmistr z Antonínova. Vrchol sklářství na Jizerce pak nastal po postavení druhé sklárny v r. 1866. Základy staré sklárny jsou ještě dodnes patrné, budova nové sklárny stále stojí a dnes slouží jako penzion. V muzeu jsme shlédli expozici sklářství, zajímavá byla tvorba skleněných knoflíků či strojové navlékání korálků.
Poté jsme se přesunuli na soutok Jizerky a Jizery, kde je od roku 2005 nový mostek do Polska. Zde nás asi po kilometru čekala druhá jizerská osada - Orle (Karlsthal), která byla konkurenční sklárnou na dříve pruském území. V budově bývalé hájovny (dnešní hospody) jsme viděli ukázky zdejších výrobků, zejména pak skla vyrobeného technologií mille fiori (tisíc květů), kterou znovuobjevil majitel zdejší sklárny Franz Pohl.
Krátce jsme se občerstvili a se zdatnějšími vyrazili vstříc nejodlehlejší osadě Jizerských hor - Velké Jizeře (Gross Iser), vzdálené asi 5 km od Orle proti proudu Jizery. Ta byla kompletně zrušena a srovnána se zemí po 2. světové válce. Zachovala se jen Nová škola, která dnes slouží k občerstvení turistů a k ubytování. V bývalé třídě jsme si prohlédli historické fotografie zdejší překrásné osady, jež měla kdysi spojení s Jizerkou tzv. celní cestou přes Střední jizerský hřeben kolem Hojerova domu.

Děkujeme všem účastníkům akce, zvláště těm, kteří došli až na Velkou Jizeru a těšíme se v září na viděnou!

Ing. David Kavan

 
Vytvořeno 20.8.2007 12:34:48 | přečteno 2691x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load