Přehrada Josefův Důl

Za poznáním největší přehrady Jizerských hor - ; té v Josefově Dole, jsme se vypravili v sobotu 21. července. Akci pořádala Ekoporadna Orsej při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. ve spolupráci s pracovníky Povodí Labe, s.p.. Exkurze volně navázala na úspěšnou prohlídku přehrady na Černé Nise, která se konala 9. června.

Přehrada Josefův Důl je nejmladší přehradou Jizerských hor. Byla postavena na řece Kamenici v letech 1976 - 82 a do provozu byla uvedena v roce 1987. Jejím hlavním účelem je akumulace vody pro vodárenské účely pro oblast Liberecka v množství 502 l/s a částečná ochrana území před povodněmi. Maximální zatopená plocha je 138 ha a při potřebě akutního vypuštění by přehrada při tzv. „škodném průtoku“ vytékala téměř 7 dní! Patří mezi přehrady I. kategorie, což znamená, že by při jejím protržení došlo k ohoržení více jak 200 tisíc lidí. Podle matematických propočtů by se povodňová vlna výrazně projevila i ve vzdálené Mladé Boleslavi.
Tradičně největším zážitkem pro účastníky byla prohlídka 320 m dlouhé inspekční štoly uvnitř hlavní hráze, která se nachází u dna v hloubce 45 m. Díky tomu je zde stálá teplota jen 4 °C! Zde se monitorují změny tlaku a průsak, aby bylo možné včas odhalit případné hrozící nebezpečí protržení.
Všichni účastníci obdrželi informační leták o jizerskohorských přehradách, který vydala Ekoporadna Orsej v Liberci a novou zajímavou publikaci „Kámen a voda“, vydanou kolegy z Ekoporadny Orsej v Tanvaldě.
Děkujeme pracovníkům Povodí Labe, s.p. za přednášku o josefodolské přehradě a za možnost nahlédnout do jejích útrob. Pro všechny zájemce dále nabízíme možnost navštívit v letošním roce ještě přehradu Souš, která se uskuteční v první polovině srpna - přesný termín bude zveřejněn na stránkách projektu ORSEJ: www.ekovychovalk.cz v kolonce „Akce“.

Ing. David Kavan

 
Vytvořeno 23.7.2007 9:36:17 | přečteno 3649x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load