Přehrady Jizerských hor - ; 2. exkurze Souš

V sobotu 2. září se uskutečnila 2. z cyklu exkurzí po přehradách Jizerských hor - ; přehrada na Černé Desné - ; tedy Souš. Akci koordinovala ekoporadna Orsej při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s ve spolupráci s pracovníky Povodí Labe, s.p.

Za krásného počasí se sešlo více než 50 přihlášených účastníků z různých koutů republiky u hráze přehrady. Po vyplnění krátké ankety zaměřené na zjištění, co vlastně lidé vědí o vodě, kterou doma používají se přesunuli k informační tabuli Povodí Labe, kde pan hrázný přiblížil historii výstavby přehrady, její účel a současné využití. Pak se mohli návštěvníci projít po hrázi (která je jinak veřejnosti nepřístupná) a nahlédnout do jedné z věží.
Přehrada Souš byla postavena v letech 1911-1915, celkově zrekonstruována v roce 1973. Slouží jako zdroj pitné vody pro oblast Jablonecka, Tanvaldska a Železnobrodska. Právě kvůli nutné zásobě pitné vody musí mít přehrada celoročně poměrně vysokou hladinu a nemůže být výrazně povypuštěna v případě předzvěsti povodní. Zajímavostí bylo i to, že jako indikátor čistoty vody byl do přehrady nasazen siven americký.
Na závěr se ještě účastnící podívali do 220 m dlouhé přívodní štoly, která potrubím o průměru 570 mm přivádí vodu do nedaleké úpravny vody.

Děkujeme pracovníkům Povodí Labe, s.p. za umožnění exkurze do zajímavých míst, kam se člověk běžně nepodívá.

Ing. David Kavan

 
Vytvořeno 5.9.2006 8:30:20 | přečteno 1596x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load