Přehrady Jizerských hor - ; 4. exkurze - Bedřichov

V krásném podzimním počasí se v sobotu 14. října sešlo 22 zájemců na poslední z cyklu exkurzí po přehradách Jizerských hor v letošním roce - ; na přehradě Bedřichov na Černé Nise. Akci organizovala ekoporadna ORSEJ při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. ve spolupráci s Povodím Labe, s.p.

Touto exkurzí byla zakončena probíhající kampaň „Přírodní zdroje - voda“. Oproti předchozím akcím na přehradách v Josefově Dole, na Souši a ve Mšeně byla menší účast způsobena pravděpodobně absencí inspekční štoly, která se u přehrad se zděným typem hráze nedělá (ve Mšeně byla proražena dodatečně). I přesto byla přednáška hrázného velmi zajímavá a mohla by pokračovat klidně dál i po dvouhodinovém výkladu!
Nejvýše položená přehrada Jizerských hor a po Harcově 2. nejstarší (dokončena 1905) má hlavní účel zadržení vody jako ochranu před povodněmi, zajímavé je využití ve špičkové elektrárně v Rudolfově. V současné době má přehrada velmi nízký stav vody, neboť probíhají práce na odstranění velkého plovoucího „ostrovu“ rašeliny, který vznikl uvolněním dna.
Kromě přednášky o historii, technických parametrech a využití přehrady vyslechli účastníci i zajímavé postřehy ze života hrázného v drsném prostředí Jizerských hor. Nahlédli jsme do jedné z věžiček, prohlédli si přehradu i zespodu pod hrází, podívali se na stavidla a do míst, kudy se valí voda při přelivu.
Děkujeme pracovníkům Povodí Labe, s.p. za umožnění exkurzí do přehrad Jizerských hor a za zajímavé přednášky. Každá ze 4 přehrad, které jsme navštívili měla svá jedinečná specifika, své zajímavosti. Obdivujeme se umění projektanta prof. Dr. O. Intzeho z Cách, který se spolupracovníky navrhl soustavu 6 přehrad Jizerských hor, vystavěných v letech 1902 - 1915.
Vyhodnocení ankety „Přírodní zdroje - voda“ bude zveřejněno na webových stránkách projektu ORSEJ (www.ekovychovalk.cz) od 25. října 2006.

Ing. David Kavan

 
Vytvořeno 16.10.2006 16:33:26 | přečteno 2595x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load