Putování za památnými stromy

I stromy slaví svůj svátek….dost možná, že slaví každý den, jen člověk to netuší a proto určil den 20.10. jako Den stromů. Ekoporadna ORSEJ při Mateřském a dětském centru Maják v Tanvaldě se rozhodla v tento den uspořádat akci nazvanou „Putování za památnými stromy Tanvaldska“. Přemýšleli jsme jakou trasu zvolíme. Nakonec padla volba na město Smržovka, kde se nachází památných stromů nejvíce.

Vlakem jsme přijeli do Smržovky, kde na nás čekaly paní Jana Jakouběová a Ivana Hujerová z Městského úřadu. Dostalo se nám pozvání prohlédnout si výstavu malíře Bohumíra Míče, kde byl jeden z cyklů nazván „Paseky“. A tak jsme už v prostorách Zámečku mohli oslavovat krásu stromů.
Pod vedením paní Jany Jakouběové jsme se vypravili k prvnímu památnému stromu (javor klen), který z výšky shlíží na železniční viadukt, jež přemosťuje hluboké údolí za smržovským nádražím a patří mezi nejkrásnější viadukty v Čechách. Obloukový železniční most byl postaven v roce 1894. Je 123 metrů dlouhý a 4,9 metrů široký. Dosahuje výšky 23,5 metru nad terénem a je na seznamu technických památek.
Počasí nám přálo, sluníčko vítězilo nad sněhovými mračny a tak jsme měli rozhled do dalekého okolí. Nad Smržovkou se tyčí skála zvaná Vyhlídka, kterou tvoří několik skalních prohlubní, z nichž nejznámější je Čertova studánka, neustále zaplněná vodou. Od Ivany Hujerové jsme vyslechli pověst o skřítku Sklenaříkovi. Ten na tomto místě bydlel. Zamiloval se do místní chudé dívky. Ta ho ale odmítla kvůli jinému. Skřítek jí přesto daroval plnou mísu dukátů, jejímu ženichovi zřídil sklářskou pec a pak plakal tak dlouho, dokud nenaplnil skalní mísu slzami.
Při dalším putování jsme pozdravili památný jilm, lípu u školy a krásně červený buk u hřbitova, odkud prý je za pěkného počasí vidět špička Sněžky. Na nás ale z mraků nevykoukla.
Při obdivování koruny dubu v zahradě místní fary nám byla nabídnuta prohlídka barokního kostela sv. Archanděla Michaela, kde probíhá rozsáhlá rekonstrukce po požáru v roce 1967. Na záchranu této nejhodnotnější církevní stavby v oblasti vzniklo ve Smržovce občanské sdružení Michael, které kromě peněžní sbírky pořádá v kostele i kulturní akce, jejichž výtěžek jde na opravu kostela.
Poté jsme překročili novoveskou silnici, u které má své místo hlídače památný jasan. Je to pěkný obřík. Zkusili jsme ho obejmout. Muselo nás být několik, abychom spojili své ruce.
Naše putování končilo v Parkhotelu. Přišli jsme tam značně prochladlí a tak jsme si v restauraci objednali horký čaj s kapkou rumu pro zahřátí. Z oken příjemně vytopené místnosti jsme obdivovali podzimně zbarvený lesopark, který je vyhlášenou dendrologickou zajímavostí a proto se zde plánuje zřízení arboreta. Shodli jsme se na tom, že Den stromů jsme oslavili se vší parádou.

Dana Hariková a Libuše Novotná, ekoporadna ORSEJ Tanvald

 
Vytvořeno 22.10.2007 8:41:24 | přečteno 1703x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load