V chladném podzimním odpoledni 2. listopadu jsme se vypravili do spalovny společnosti Termizo, a.s. v Liberci, abychom si prohlédli její činnost zevnitř a viděli, jak končí odpad z našich domácností. Akci koordinovala ekoporadna Orsej při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. v Liberci.
Již od počátku exkurze nás překvapilo, že nikde nevidíme žádné zaměstnance. Byli jsme navigování elektronicky a za dohledu kamer jsme úspěšně sami dorazili až do 3. patra spalovny, kde se nás ujal Ing. Petr Novák - zástupce ředitele pro ekologii, který má na starosti i technologický proces spalování. Ten nám vysvětlil, že nejmodernější spalovna v ČR má vysokou míru automatizace a že zde pracuje jen 37 lidí v třísměnném provozu, což vysvětlilo naše počáteční překvapení z nedostatku pracovníků.
Po krátkém instruktážním filmu o činnosti spalovny byl věnován velký prostor pro dotazy, kdy byla vyvrácena řada mýtů. Dozvěděli jsme se mimojiné, že veškerý komunální odpad z Liberce končí ve spalovně, nesmí se dovážet odpad ze zahraničí. Problémem současnosti je vysoká a stále se zvyšující výhřevnost komunálního odpadu (blíží se hnědému uhlí!), která je způsobena hlavně nekvalitním tříděním. Proto spalovna nemůže přijmout tolik odpadu, kolik by bylo při nižší výhřevnosti možné.
Poté jsme si prohlédli vlastní činnost spalovny, od navážení odpadu, přes spalování, úpravu spalin v pračce před vypuštěním do ovzduší až po řídící středisko. Viděli jsme i malou turbínu, která vyrábí elektrickou energii do rozvodné sítě. Další činností spalovny je i výroba tepla. Výrobu Eelektřiny a tepla může spalovna libovolně regulovat dle potřeby a v závislosti na ročním období.
Děkujeme společnosti Termizo, a.s. za umožnění zajímavé exkurze a panu Ing. Novákovi, který nás provázel téměř 2 hodiny a doporučujeme Vám návštěvu spalovny třeba při Dnech otevřených dveří, nebo při akcích ekoporaden sítě Orsej.
Ing. David Kavan