Sychrovským parkem po jeho dendrologických zajímavostech

I přes velmi nepříznivé počasí se v sobotu 12. května vydalo téměř 20 zájemců na procházku zámeckým parkem na Sychrově za poznáváním vzácných dřevin. Již druhý ročník této akce pořádala Ekoporadna Orsej při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. v Liberci s laskavým dovolením Správy státního zámku Sychrov.

Po krátkém úvodu k historii parku jsme se vydali za poznáváním dřevin. V části, kde převažují jehličnany byly znát ničivé důsledky lednového orkánu Kyril, který v parku zničil více jak sedm desítek stromů! O bohaté minulosti parku jsme se pobavili ve skrytu oranžerie, která nám poskytla útočiště před deštěm.

Minuli jsme řadu drobných romantických staveb, které jsou součástí krajinářského parku a kochali se dlouhými průhledy na zámek. Úctu budila několik set metrů dlouhá alej pyramidálních dubů, která za hranicemi parku pokračuje čtyřřadou alejí lip zvanou „Rohanka“. Odlehčením byl „strom milenců“ - starý smrk, jehož spodní větve na zemi zakořenily a po obvodu začaly vyrůstat mladé smrky. Poničen vichřicí z předchozího dne byl „Rohanův buk“ - Fagus sylvatica ´Rohanii´ - kultivar, který byl vyšlechtěn Vojtěchem Maškem (ředitelem sychrovských zahrad) a pojmenován na počest knížete Kamila Rohana. I přes velmi silný déšť nám skvělou ochranu poskytly mohutné douglasky (Pseudotsuga menziesii), pod kterými byla cesta stále ještě suchá!

Za hodinu a půl jsme prošli velkou část parku, přesto jsme poznali jen zlomek celého sortimentu. Naši procházku jsme zakončili u sekvojovce obrovského (kalifornský druh, jehož exempláře patří mezi největší dřeviny na světě - pozn.: největší jedinec měřil 144 m s obvodem kmene 35 m!).

Ing. David Kavan

 
Vytvořeno 14.5.2007 16:18:41 | přečteno 2364x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load