Tajemné podzemí - Průzkum jeskyní v oblasti Velenic a údolí

Ve čtvrtek 19.7.07 proběhl další s geologicky zaměřených výletů Společnosti pro Lužické hory.

Tentokrát jsme se vydali do tajemného podzemí v údolí říčky Svitávky. První zastávka byla již po 500m u Božího hrobu, což je rozsáhlá jeskyně vytesaná do zalesněného boku pískovcové skály. Uvnitř jsou barokní reliefy Kristova utrpení z 18. století. Pokračovali jsme malebným údolím říčky Svitávky, lemovaným sklípky, vytesanými do pískovců. Většina z nich byla využívána k uskladňování brambor a potravin na zimu . Cestou jsme vyzkoušeli malé účastníky výletu ze znalostí z přírodovědy. Další zastávkou byla známá motorkářská jeskyně, kde jsme se občerstvili a ochladili , neboť sluníčko nás cestou pěkně hřálo.
Po krátkém odpočinku jsme se vydali na průzkum do podzemí, rozsáhlého pískovcového systému jeskyní, který se nazývá Pustevní kostely a osvěžili jsme se smočením ve Svitávce. Objevili jsme chodby do podzemí, které po naplnění vodou sloužily k plavení dřeva a slepenců. Ty se těžily v místních dolech na výrobu brusných materiálů do skláren. Sklárny byly zřizovány majiteli v tomto údolí již v 18. století. Někteří účastnici se zde s námi rozloučili a my pokračovali k hraničnímu kameni .
Výletu se zúčastnilo 25 lidí , němečtí účastníci měli zajištěn překlad do svého mateřského jazyka. Putování přírodou se vydařilo a všichni odcházeli domů unaveni, ale s úsměvem.

S. Čejpová
koordinátor ekoporadny ORSEJ

 
Vytvořeno 25.7.2007 7:58:18 | přečteno 2136x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load