Ukliďme Jizerky

O víkendu 26.-27. května pořádala Společnost pro Jizerské hory, o.p.s. ve spolupráci s Ekoporadnou ORSEJ v Liberci jarní úklidovou akci Jizerských hor s dobrovolníky pod názvem „Ukliďme Jizerky“.

Jarního úklidu se zúčastnilo přes 400 dobrovolníků, z nichž minimálně polovinu tvořily děti. Letos pomáhaly děti ze základních škol v Desné, Albrechticích, Jablonci, Liberci a již poněkolikáté dokonce děti z Uherského Brodu, pro které se nám podařilo sehnat v Jizerských horách bezplatné ubytování.

Všichni zúčastnění obdrželi pytle na nasbírané odpadky a rukavice, dále pak odznak Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. na památku a tištěnou publikaci. Jistou formou poděkování bylo i malé občerstvení, připravené na třech chatách v Jizerských horách.

Letos dobrovolníci nasbírali několik desítek pytlů s odpadky, kterými naplnili velkokapacitní kontejner o objemu 20 m3. Největší podíl tvořily PET-lahve, pneumatiky, různé dráty, ale třeba i matrace.

Jarní úklid se soustřďuje zejména na oblasti kolem turistických cest, kde se objevují haldy odpadků po zimě a často se objevují i černé skládky. Není ekonomicky únosné, aby podél cest byly všude odpadkové koše, je však třeba vést lidi k zodpovědnosti, aby si každý svůj odpad odnesl zase zpět domů a neznečišťoval jím hory. Proto je nadějné, že se do úklidu zapojuje již mládež ze základních škol, která tak snad získá lepší vztah k přírodě a bude se v ní chovat zodpovědněji.

Děkujeme všem dobrovolníkům, kteří se zúčastnili úklidu a pomohli tak zlepšit životní prostředí krásných Jizerských hor a těšíme se na setkání na podzimním úklidu, popř. zase za rok na jaře!

 
Vytvořeno 30.5.2007 12:58:53 | přečteno 2521x | MonikaD
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load