V kraji lupičů a pašeráků

Počasí nám opět moc nepřálo, ale byli jsme na dlouhou cestu po skalních městech dobře připraveni pevná obuv a pláštěnky se staly nedílnou výstrojí. Ani nepřízeň počasí nemohla zkazit nezapomenutelný zážitek z roztodivných skalních útvarů.

Než jsme se dostali k Tobiášově borovici, což byl náš vztyčný bod, ještě jsme se neubránili pokušení a prozkoumali jsme bunkry vybudované před druhou světovou válkou k ochraně Českého pohraničí, je na nich dobře vidět jak se za posledních šedesát let sžili s přírodou, to díky pokračující sukcesi.
Od Tobiášovy borovice jsme se vypravili na loupežnický vrch, na jehož vrcholu stával středověký obraný hrad Větrov, který sloužil k ochraně před loupeživými živli, kterými byl tento kraj doslova protkán. Na vrcholu dnes již nenajdete ani zbytky z tohoto hradu, ale zato se zde dají nalézt neolitické minerály v čediči a v tufu.
Když už nás loupeživé živly propustili ze svých spárů vyrazili jsme na Popovu skálu, z které je možné mít celé skalní město jako na dlani. A protože se sluníčko umoudřilo byl výhled opravdu krásný.
Od Popovi skály je to jenom kousek na Kouhouták, kde jsme si povídali o původních a reliktních borech. A poté oklikou na polesí kde pečou ty nejlepší buchty v celých Lužických horách.

 
Vytvořeno 21.6.2006 14:12:43 | přečteno 1479x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load