Vánoce přicházejí

Advent byl vlastně přípravou na vánoční svátky a již od 11. století se jeho doba trvání ustálila na posledních čtyřech týdnech před Štědrým dnem. Byla to doba věnovaná především rozjímaní a půstu. Zábavy, tanec i zpěv byly zakázány. I tak se však o adventu konaly některé lidové obřady, které tento zákaz více méně porušovaly. U dětí je velmi oblíben adventní kalendář, který jim zpříjemňoval zbývající dny do příchodu Štědrého dne.

Začínal vždy 1. prosince a končil právě na Štědrý den. Každý den byl připraven malý dárek či pamlsek. Každá z adventních nedělí byla a je dodnes pojmenována. Železná, bronzová, stříbrná a poslední zlatá. Štědrým dnem začínají Vánoce. Smysl Vánoc spočíval ve vzájemné úctě, lásce a přátelství. Je to doba, kdy se rodina schází pohromadě u svátečního stolu. Zapalují se svíčky a zdobí vánoční stromeček. Lidé se navzájem obdarovávají dárečky.
Tentokrát jsme se 8. prosince vypravili do raspenavského ústavu sociální péče. Měli jsme možnost vyrobit si zajímavé drobnosti. Vyráběli se ozdoby na stromeček, svíčky z včelího vosku. Povídali jsme si o zvířatech a rostlinách a také o Jizerských horách. V mezičase, kdy jsme čekali, až ztuhnout svíčky, jsme četli pohádky. Akce se všem velice líbila.

Akci pořádala Ekoporadna ORSEJ při Středisku volného času v Novém Městě pod Smrkem.

 
Vytvořeno 10.12.2007 11:46:45 | přečteno 2523x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load