Vánoční dílna v Majáku

Vizovické pečivo se poprvé začalo péct ve Vizovicích nedaleko Zlína na přelomu 19. a 20. století, a to v pekařské rodině Lutonských. Tehdy se figurky a ozdoby z tohoto těsta prodávaly na jarmarcích a trzích a chudí lidé je kupovali dětem na hraní nebo na zkrášlení vánočních stromků. Původní vizovické pečivo zahrnovalo pouze 34 základních tvarů.

Byly to vlastně symboly, které představovaly určité vlastnosti tak, jak si jich na Valašsku cenili, případně jaké uctívali. Např. ryba byla symbolem mlčenlivosti, sluníčko dárcem života, děťátko znamenalo radost, žába znakem čisté vody, kohout mužnosti atd.

Přípravu těsta a výrobu nejrůznějších tvarů a figurek jsme si vyzkoušeli v MDC Maják v Tanvaldě. Vánoční dílny se zúčastnila dvacítka nadšených „pekařů“. Akce proběhla v rámci projektu Libereckého kraje Regionální systém environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty Libereckého kraje (ORSEJ), který byl podpořen z Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů spolufinancovaného ze státního rozpočtu České republiky (Ministerstvo životního prostředí ČR) a Evropského sociálního fondu v ČR.

Dana Hariková
koordinátor Ekoporadny ORSEJ při MDC Maják Tanvald



 
Vytvořeno 13.12.2006 9:09:15 | přečteno 2270x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load