Vánoční dílničky

Rok nám proplul mezi prsty a začíná doba nazývaná adventní. Advent byl vlastně přípravou na vánoční svátky a již od 11. století se jeho doba trvání ustálila na posledních čtyřech týdnech před Štědrým dnem. Byla to doba věnovaná především rozjímaní a půstu. Zábavy, tanec i zpěv byly zakázány. I tak se však o adventu konaly některé lidové obřady, které tento zákaz více méně porušovaly.

U dětí je velmi oblíben adventní kalendář, který jim zpříjemňoval zbývající dny do příchodu Štědrého dne. Začínal vždy 1. prosince a končil právě na Štědrý den. Každý den byl připraven malý dárek či pamlsek. Každá z adventních nedělí byla a je dodnes pojmenována. Železná, bronzová, stříbrná a poslední zlatá. Štědrým dnem začínají Vánoce. Smysl Vánoc spočíval ve vzájemné úctě, lásce a přátelství. Je to doba, kdy se rodina schází pohromadě u svátečního stolu. Zapalují se svíčky a zdobí vánoční stromeček. Lidé se navzájem obdarovávají dárečky.
Měli jsme možnost navštívit v „Domečku“ od úterý 11. prosince do čtvrtka 13. prosince v odpoledních hodinách řadu dílniček a udělat svým blízkým radost alespoň malou pozorností. Vyráběla se tu vánoční přáníčka z různých druhů materiálů, kelímky a hrnečky z odpadového papíru, rybičky z rychletuhnoucí hmoty,dárečky z korálků, ozdoby na stromeček nejen z papíru, ale i například z ořechových skořápek, svíčky z medového vosku, svícny z dřevěných destiček, věnečky či jiné maličkosti, panáčci, zvířátka a mnoho dalšího. Z materiálů jak přírodních - šišky, větvičky, různé plody, včelí vosk, tak také z papíru, látek.

Akce byla určena rodinám s dětmi a pořádá ji Ekoporadna ORSEJ při Středisku volného času v Novém Městě pod Smrkem.


 
Vytvořeno 18.12.2007 7:50:57 | přečteno 3241x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load