Výlet ke Staré Dámě

V sobotu 10.11.07 pořádala ekoporadna ORSEJ v Jablonci n/N výlet do moštárny a pálenice Stará Dáma v Křižanech.

Jeli jsme tentokrát vlakem z Jablonce s přestupem v Liberci.Před moštárnou jsme se setkali ještě s dalšími, takže nás bylo celkem 21 účastníků, z toho více než polovina dětí. Byli jsme mile uvítáni a ihned začala exkurze tohoto malého vesnického provozu s výkladem. Nejprve jsme shlédli otevřenou, větranou „půdu“, kde probíhá kvašení ovoce ( švestky, hrušky, jablka ), samozřejmě s patřičným odérem, kterému někdo říká zápach. Zde ho nazývají vůní.Kvašení probíhá v malých i velkých nádobách, pecky se suší a používají se do kamen, slupky se vyvážejí do lesa, kde je potom sežere lesní zvěř.
V další místnosti jsme viděli lisovací stroj na ovoce, který vytváří šťávy a nektary pouze mechanickou cestou. Trvanlivost je docílena pasterizací při 86 C, bez ní by mošt začal do 3 dnů kvasit. Mošty se stáčí do vlastních anebo do vratných skleněných lahví ( 0,2 nebo 1L ). Nakonec jsme si prohlédli i dvoukotlovou pálenici a vyslechli si celý proces destilace a výroby pálenky. Poté následovala bohatá ochutnávka moštů i zeleninových šťáv, dospělí zájemci mohli ochutnat i čerstvou pálenku ze švestek, slivovici. Dozvěděli jsme se také, že už pátým rokem běží spolupráce mezi místní a obdobnou moštárnou v Německu.

Všichni účastníci ještě dostali malý dárek, pohlednici moštárny s razítkem ,malý 0.2 l mošt a propagační materiál. Byli jsme mile překvapeni laskavým přijetím a příjemnou atmosférou.

Dušan Šefčovič
koordinátor poradny

 
Vytvořeno 12.11.2007 15:09:51 | přečteno 1911x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load