Výlet na Kozí farmu do Pěnčína

Čtvrtou červencovou středu se ekoporadna ORSEJ při MDC Maják v Tanvaldě vypravila na výlet. Cílem byl Výletní areál Pěnčín.

První zmínky o činnosti v dnešním areálu se datují okolo roku 1820, kdy zdejší pozemky a hospodářské stavení čp.4 získává Josef Poselt. V druhé polovině 19. století přecházejí majetky dědictvím do rodiny Fischerů. Jedná se o pozemky, obytný dům (dnešní restaurace), chlévy, stodolu a mačkárnu. Fischerovi zde rozvíjejí sklářskou manufakturu na výrobu skleněných bižuterních výrobků. Výroba dosahuje největšího rozkvětu v první polovině 20. století. Po druhé světové válce je rodina Fischerů odsunuta do Německa a sklářská tradice se přerušuje. Koncem šedesátých a počátkem sedmdesátých let 20. století je zde vystavěn velký zemědělský závod na chov skotu. Se změnou společenského systému zemědělská výroba ustává a v roce 1993 je již areál opuštěn. V roce 1997 celý komplex budov kupují vlastníci firmy Fipobex, která budovy zachraňuje před totální devastací. Po více než 50-ti letech zde obnovuje sklářskou výrobu a v části budov zachovává výrobu zemědělskou (v podobě chovu masného plemene skotu). V průběhu let 1998-2002 dochází k postupné stavební obnově celého areálu. Konečnou podobu areál dostává v letech 2002-4, kdy jsou sklářské a zemědělské aktivity rozšířeny o podnikání v oblasti turistického ruchu.

Součástí prohlídky sklářských provozů je návštěva kozí farmy a sýrárny. Při prohlídce jsme viděli:

  • výrobnu sýrů (sýrárnu), která je spojena s prodejnou kozích sýrů
  • výběhy chovaných koz, ovcí, masných plemen skotu, prasat, králíků
  • velký kozí výběh v blízkosti areálu

Dostalo se nám výkladu o chovaných plemenech a o technologii výroby sýrů.

Oblast Pěnčínska je turisticky velmi zajímavá a skýtá mnoho historických a přírodních památek. Využili jsme nabídky - vyjížďky silničním vláčkem s možností tyto památky shlédnout. Vyjížďka začíná v areálu firmy v Pěnčíně, pokračuje přes obec Huť, kde byla založena v roce 1558 jedna z nejstarších sklářských hutí v této oblasti, do obce Jistebsko - kde se otvírá krásný výhled na Krkonoše. Vláček dále pokračuje do obce Krásná (dříve Šumburk), kde míjí slavný Kittlův dům a kostel sv. Josefa, poté v další cestě pokračuje otevřenou krajinou. Tady se návštěvníkům opět otevírá fascinující pohled na celé Pěnčínsko, v dáli hřebeny Krkonoš, Podkrkonoší a část Českého ráje. Po krátké cestě lesem se vláček dostane do Dolní Černé Studnice a odtud stoupá horskou silničkou do Horní Černé Studnice. Vyjížďka je zakončena u rozhledny na Horní Černé Studnici. Zde má vláček přestávku - je možno vystoupit na rozhlednu, ze které je rozhled na Jizerské Hory, Krkonoše, Český ráj, Ještědský hřeben a Ještěd, Lužické hory. Na zpáteční cestě se vláček zastavuje v obci Krásná, kde je připravena prohlídka tzv. Kittlova areálu, který zahrnuje Kittlův dům (jedno z nejstarších horských sanatoriií ve střední Evropě), kostel sv. Josefa, léčivou studánku, morový sloup Nejsvětější Trojice.

Akce měla 16 spokojených účastníků.

Dana Hariková a Líba Novotná, ekoporadna ORSEJ v Tanvaldě


 
Vytvořeno 26.7.2007 8:29:06 | přečteno 3849x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load