Výstava starých odrůd ovoce Liberecka

Již druhý ročník výstavy starých odrůd ovoce Liberecka uspořádala ve dnech 22.-23. října 2007 Ekoporadna Orsej při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. v Liberci. Vystaveno bylo celkem 30 odrůd - ; převážně jabloní, které se kdysi pěstovaly na Liberecku a dnes je lze vzácně najít ve starých zahradách či alejích.

Výstava se tentokrát nekonala v historickém Šolcově domě (sídlo CHKO Jizerské hory) jako v loňském roce, nýbrž v budově ZŠ Barvířská, kam byla umístěna z prostorových důvodů. Akce se konala po dvě odpoledne vždy od 15:00 do 18:00. Po celou dobu byl k dispozici znalec starých odrůd pan František Chalupa, který návštěvníkům zodpovídal jejich (mnohdy velmi náročné!) dotazy.
Během dvou dnů shlédlo výstavu přes 50 zájemců o staré odrůdy z řad široké veřejnosti a bezmála 150 dětí ze základní školy, kde se výstava konala. Pro menší děti bylo samotným zážitkem vidět tolik různých jablek pohromadě, pro starší pak byla výstava vhodným doplněním do hodin přírodopisu či „pozemků“. Dětem bylo třeba vysvětlit, proč jednotlivé odrůdy vypadají na pohled mnohdy hůře než v obchodě díky absenci chemických postřiků. Na druhou stranu jsou tato jablka zdravější a na rozdíl od „marketových“ jablek velmi příjemně voní, jak se o tom děti samy přesvědčily.
V úterý od půl páté jsme začali jednotlivé odrůdy krájet a návštěvníci mohli zdegustovat vystavené vzorky. Přestože se jedná o odrůdy již dávno překonané, mnohé mají výbornou chuť, často se vyznačují přirozenou odolností proti chorobám a škůdcům i delší trvanlivostí oproti moderním odrůdám. Proto je vhodné snažit se o udržení těchto starých odrůd pro jejich genetickou, historickou a estetickou hodnotu.
Děkujeme Českému zahrádkářskému svazu, územní radě v Liberci za sehnání vzorků starých odrůd a jejich poskytnutí pro výstavu, děkujeme panu Františku Chalupovi za zodpovězení velkého množství dotazů i za zajímavé postřehy z pěstitelské praxe a v neposlední řadě děkujeme panu Miloslavu Kuželkovi - řediteli ZŠ Barvířská za zapůjčení prostor k výstavě.

Ing. David Kavan

 
Vytvořeno 24.10.2007 10:29:52 | přečteno 2559x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load