Vystřihovaná zimní poezie

Sníh, který letos tak brzy napadal, pomalu roztává a dlouhodobá předpověď počasí slibuje Vánoce na blátě. Ekoporadna ORSEJ v Tanvaldu jako by to tušila a naplánovala na 3. prosince akci nazvanou „Vystřihovaná zimní poezie“. Ti, kdo odpoledne přišli do Majáku, tak budou mít v případě, že nový sníh již nenapadá, na Vánoce vločky alespoň vystříhané z papíru.

Pro příchozí byl přichystán velký výběr motivů. Děti si mohly vybrat z těch jednodušších, maminky se odvážně pustily do obtížnějších, které vymysleli manželé Vránovi. Ekoporadna ORSEJ od nich zakoupila 10 složek „Kratochvilných vystřihovánek“ s vánoční a zimní tématikou. Každá složka skrývá něco jiného, např. různé zvonky, anděly, mikulášské a tříkrálovské náměty, kompletní betlem, ozdoby na vánoční stromek nebo kanýrky do oken, poliček či skříní. Úspěch měly i drobné motivy, které se po vystřihování přilepí na špejli a zapíchnou do květináče.
Technika vystřihování, která je na první pohled složitá, se ukázala být s dobrými špičatými nůžkami docela snadná. Nejdůležitější byla trpělivost, protože Vránovi používají množství drobných detailů. V příjemném prostředí Majáku se všem stříhalo dobře. S povděkem bylo kvitováno, že přítomné ženy měly kromě možnosti vyrobit si něžné ozdoby do oken také příležitost probrat při práci všechno, co se týká Vánoc, ale i to, co s nimi nemá nic společného, ale co je potřeba „ventilovat“. Domníváme se, že i v tom je smysl a přínos akcí, jako byla tato. Dát lidem příležitost sejít se a komunikovat mezi sebou.

Dana Hariková, Libuše Novotná

 
Vytvořeno 18.12.2007 7:44:40 | přečteno 5572x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load