Za Bergeistem

Horní díla v okolí Nového Města pocházejí z 2.poloviny 16. a z 1.poloviny 17.století, nejmladší štola František pochází až z konce 50.let 20.století. Rozmach důlního podnikání je spjat se založením Nového Města pod Smrkem Melchiorem z Redernu roku 1584 za vlády Rudolfa II.

Činnost zdejších havířů byla v době vzniku zaměřena především na cínovou rudu, příležitostně i nerosty jiných kovů, ve 20.století přibyl i strategicky významný wolfram. V současné době je návštěva těchto lokalit omezena z důvodu bezpečnosti i ochrany zde zimujících netopýrů.
Historie nám zachovala původní německá jména některých štol (Selig Reicher Trost- Blažená bohatá útěcha, Lamm Gottes- Beránek Boží, Erasmus, Rappelt… ad.)
V sobotu 9. června jsme se vydali do těchto štol. Z náměstí jsme vyšli směrem k Liščí farmě. Prohlédli si bývalou brusírnu i se starým brusným kamenem. Jako první jsme navštívili štolu nejmladší - František, dlouhou cca 1000 m. Dokonce jsme tu v okolí nalezli z těchto míst neuváděnou hruštičku menší. Dále pak Blaženou bohatou útěchu, pocházející již z konce 16. století a dlouhou jen 76 m. Následovala Petr a Pavel, Děti Izraele a poslední Rappelt. Většina jich byla ražena v 17. století. Dodnes jsou patrny ruční záseky mlátků na stěnách štol. Cestou zpátky jsme objevili porosty chráněného kosatce žlutého.

Pořádala Ekoporadna ORSEJ při Středisku volného času „ROROŠ“ v Novém Městě pod Smrkem.

 
Vytvořeno 11.6.2007 16:18:17 | přečteno 1413x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load