Za přírodními produkty do moštárny II.

Poslední akcí Ekoporadny Orsej při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. v Liberci byla sobotní návštěva moštárny a pálenice Stará Dáma v Křižanech. Pro téměř 30 věrných návštěvníků jsme připravili příjemné závěrečné rozloučení a poděkování.

Rodinná firma Stará Dáma byla založena v roce 2002 a zpočátku se soustředila jen na moštování ovoce od pěstitelů a destilaci ovocných kvasů formou služby. Později se zdokonalením technologií a spoluprací s rodinnou firmou Linke z Německa rozšířila svoji činnost o vlastní výrobu přírodních ovocných moštů, nektarů a šťáv, které začala dodávat na okolní trh. Tyto nápoje a produkty jsou získány výhradně mechanickou cestou a ošetřené pouze pasterizací.
Viděli jsme vlastní moštovací zařízení, navštívili místnost, kde se shromažďuje kvas připravený k destilaci a odkud se potrubím dostává přímo do pálenice. V pálenici jsme si prohlédli destilační proces přímo v chodu. Vše bylo doprovázeno zasvěceným odborným výkladem zkušených majitelů, kteří ochotně zodpověděli velké množství dotazů týkajících se technologií. Dozvěděli jsme se mimojiné, že současný objem zpracovaného ovoce činí asi 75 t ročně, přičemž firma začínala kdysi na 10 t. Také jsme se dozvěděli, že letošní rok se urodilo všeobecně málo ovoce, zejména pak švestek, naopak hodně se urodilo hrušek.
V místní prodejně jsme ochutnali 12 vzorků ovocných šťáv vlastní produkce, včetně ostružinového vína a téměř každý účastník si domů odvezl alespoň 2-3 lahve čisté ovocné šťávy či nektaru. Příjemným překvapením pro návštěvníky byla malý vánoční dárek od paní Dany Kučerové - spolumajitelky moštárny, která každého účastníka vybavila lahví svařeného vína.
V Křižanech jsme strávili příjemné sobotní dopoledne a odnesli si mnoho zážitků a zajímavých informací. Děkujeme manželům Kučerovým za umožnění této krásné exkurze.

Dále děkujeme všem účastníkům našich 42 akcí, které jsme v průběhu 2 let uspořádali - celkově se nám podařilo oslovit přes 3 000 zájemců z řad široké veřejnosti, kterým jsme nabídli velmi pestrou paletu akcí, od návštěv přehrad Jizerských hor, přes akce v rámci kampaní na biopotraviny, alternativní energie či handicapované živočichy a řadu jednotlivých akcí. Tato poslední akce je současně zakončením kampaně „Biopotraviny 2007“.

Ing. David Kavan, Petra Drápalíková

 
Vytvořeno 18.12.2007 7:40:13 | přečteno 3376x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load