Za přírodními produkty do moštárny

Na předposlední letošní akci Ekoporadny Orsej při Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. v Liberci jsme se vydali v sobotu 2. prosince. Naším cílem byla moštárna a pálenice Stará Dáma, s.r.o. v Křižanech.

Tato rodinná firma byla založena v roce 2002 a zpočátku se soustředila jen na moštování ovoce od pěstitelů a destilaci ovocných kvasů formou služby. Později se zdokonalením technologií a spoluprací s jednou rodinnou firmou v Německu rozšířila svoji činnost o vlastní výrobu přírodních ovocných moštů, nektarů a šťáv, které začala dodávat na okolní trh. Tyto nápoje a produkty jsou získány výhradně mechanickou cestou a ošetřené pouze pasterizací.
Viděli jsme vlastní moštovací zařízení, navštívili místnost, kde se shromažďuje kvas připravený k destilaci a odkud se potrubím dostává přímo do pálenice. V pálenici jsme si prohlédli destilační proces přímo v chodu. Vše bylo doprovázeno zasvěceným odborným výkladem zkušených majitelů, kteří ochotně zodpověděli velké množství dotazů týkajících se technologií. Na závěr jsme v místní prodejně ochutnali 12 vzorků ovocných šťáv vlastní produkce, včetně ostružinového vína a téměř každý účastník si domů odvezl alespoň jednu láhev čisté ovocné šťávy.
V Křižanech jsme strávili příjemné sobotní dopoledne a odnesli si mnoho zážitků a zajímavých informací. Děkujeme paní Kučerové za umožnění této krásné exkurze.

Ing. David Kavan


 
Vytvořeno 5.12.2006 9:40:16 | přečteno 2865x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load