Za větrnou energií do Jindřichovic

První akcí v rámci kampaně „Aternativní energie“, koordinované Ekoporadnou Orsej v Liberci, byla sobotní návštěva větrných elektráren v Jindřichovicích pod Smrkem.

Téměř 50 zájemců z řad veřejnosti se poslední březnový den zúčastnilo přednášky přímo u větrných elektráren, v ekologickém informačním centru firmy Resec, s.r.o., která je jejich provozovatelem. Pro velký počet museli být účastníci rozděleni do dvou menších skupin - které absolvovaly střídavě venkovní a vnitřní část přednášky.
Majitelem větrných elektráren o výkonu 2 x 600 kW, je obec Jindřichovice pod Smrkem, která tak naplňuje koncepci energeticky soběstačné obce na bázi obnovitelných zdrojů. Při maximálním výkonu jsou elektrárny schopny zásobit elektřinou všechny obce severovýchodní části frýdlantského výběžku.
Věže elektráren firmy Enercon jsou 65 m vysoké s listy 21 m dlouhými. Díky bezpřevodovkovému systému se vyznačují nízkou hlučností. Vrtule nepotřebují žádnou energii na rozjezd, točí se již při rychlosti větru 0,5 m/s a přibližně od rychlosti 2,5 m/s se začíná vyrábět elektřina. Maximálního výkonu je potom dosaženo při 12 m/s, nejvyšší rychlost větru, při které se větrná elektrárna ještě točí a vyrábí elektřinu než se zastaví, je vichřice o rychlosti 34 m/s (122,4 km/h). Pro doplnění - v roce 2004 vyrobily elektrárny přibližně 1,3 GWh práce v podobě čisté elektřiny. Příjem z prodané elektřiny je výrazným přínosem pro obec a její další rozvoj.
Na závěr přednášky měli návštěvníci možnost nahlédnout do tubusu jedné z elektráren, kde mohli zjistit aktuální výkon a prohlédnout si žebřík, po kterém se lze dostat až do gondoly.

Děkujeme pracovnicím firmy Resec za zajímavou přednášku, která zpěstřila krásné sobotní dopoledne a za zodpovězení vělkého množství dotazů účastníků.

Ing. David Kavan

 
Vytvořeno 2.4.2007 10:55:25 | přečteno 1965x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load