Život v sutích a na skalách

Ekoporadna ORSEJ při Společnosti pro Lužické hory v Jablonném v Podještědí se dne 22.5. 07 vypravila do malebné přírody Lužických hor, na jeden ze svých plánovaných výletů nazvaný: Život v sutích a na skalách.

Vypravili jsme se na Klíč, který je druhou nejvyšší horou Lužických hor a jedním z jejích nejvýraznějších kuželů. Na znělcových skalních výchozech se vyvinula unikátní rostlinná společenstva přizpůsobená tvrdým podmínkám. Jednou ze zajímavostí, díky níž byl Klíč vyhlášen přírodní rezervací, je i rozsáhlé suťové pole na jeho jihozápadním svahu hostící vzácné druhy bezobratlých živočichů.

Hlavním tématem exkurze byly proměny vegetace v závislosti na půdních podmínkách, zejména s přibývajícím obsahem kamene v půdě. Kromě toho byla pozornost věnována i dalším geologickým zajímavostem Klíče (suťové pole, prameny pod sedlem Klíče a další).

Z živočichů bylo nejzajímavější pozorování sokola stěhovavého hnízdícího ve skalní stěně na Klíči. Jedná se o pár, který byl na území uměle vysazen.

Z vrcholu Klíče byl dobrý rozhled na Lužické hory a České Středohoří.

Výlet na Klíč prováděla Mgr. Jana Modrá. Akce se celkem zúčastnilo 15 osob, 12 z České republiky a 3 z Německa. Pro německé účastníky bylo zajištěno tlumočení výkladu. Všichni účastníci obdrželi odpovědní archy, které v průběhu výletu vyplňovali. Zhodnocení odpovědí proběhlo po ukončení exkurze na nádraží ČD ve Svoru.

 
Vytvořeno 30.5.2007 16:14:35 | přečteno 1390x | MonikaD
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load