Zkrocená voda

Poslední prázdninový čtvrtek ekoporadna ORSEJ při Společnosti pro Lužické hory pořádala výlet do přírody, zaměřený na vodní bohatství Lužických hor.

Hlavním tématem exkurze nazvané Zkrocená voda , bylo využití energie vody Hamerského potoka. První zajímavou zastávkou byl Milštejn , kde se lámal pískovec a vyráběly mlýnské kameny používané v této oblasti. Zajímavý byl zajisté i výstup na skalní masiv, ze kterého je výborný rozhled do okolí. Kolem přírodní památky Ledová jeskyně Naděje jsme se přesunuli k přehradě Naděje, kde začíná vodní dílo přivádějící vodu do Hamru a Mařenic. Podél zbytků starého náhonu jsme došli do Hamru a dále podle Hamerského potoka do Mařenic. Vzhledem k relativně chladnému počasí nedošlo k přechodu zčásti zatopeným náhonem, vytesaným ve skále.
Výlet Zkrocená voda v okolí naděje a Mařenic prováděl Martin Modrý. Akce se celkem zúčastnilo 7 osob, 6 z České republiky a 1 z Německa. Pro německé účastníky bylo zajištěno tlumočení výkladu. Zejména menší děti ocenily bohaté možnosti zdolávání pískovcových skal a přehradní hráze.

 
Vytvořeno 6.9.2007 11:26:34 | přečteno 1489x | sasa
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load