Bílá

Lužické hory

Obec Bílá je typickou vesničkou položenou v překrásné krajině Podještědí. Nachází se mezi Českým Dubem a Hodkovicemi nad Mohelkou.

Trvalé osídlení obce Bílá spadá až do období raného středověku, poprvé byla zmíněna v roce 1537. Osídlení okolního území je však doloženo již ve 3. tisíciletí př.n.l. ojedinělými nálezy kamenných nástrojů v Petrašovicích. Další nálezy byly učiněny u Klamorny a Letařovic.

Dnes se obec Bílá skládá ze čtrnácti částí. V obci se dochovala celá řada roubenek z počátku 19. století, většina z nich je velmi dobře udržována. Zajímavý je dům č.p. 20, jedná se o roubený dům s lomenicí se zapuštěnou pavlačí a takzvaným horským štítem, který pochází z roku 1833. V části obce Vlčetín se nachází památník obětem 1. a 2. světové války. Zajímavostí Petrašovic je, že je navštěvoval český básník Fráňa Šrámek, který usiloval o dceru tehdejšího řídícího učitele, se kterou se nakonec oženil.

Obec Bílá nabízí návštěvníkům především nádhernou okolní přírodu, která oslovila i spisovatelku tohoto kraje - Karolínu Světlou a mnohé další umělce, kteří zde čerpali inspiraci k své práci.

Obec Bílá
 
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load