Chrastava

Lužické hory

Město Chrastava se nachází severozápadně od Liberce, v údolí Lužické Nisy, blízko hranic s Polskem a Německem. Nevelká osada vznikla na soutoku Jeřice a Lužické Nisy již před více než 1000 lety. O bohaté historii se lze přesvědčit v Městském muzeu.

Ve 13. století přišli do Chrastavy na pozvání Přemyslovců němečtí kolonisté. Byli to převážně horníci, kteří na místě původní osady založili město a v okolí začali s těžbou kovů.

V 16. - 17. století se těžba rud v Chrastavě ocitla v krizi a tak se začaly objevovat domácí dílny zaměřené na textilní výrobky. Tím vznikl základ textilního průmyslu. Po podepsání Mnichovské dohody v roce 1939 se Chrastava stala součástí Třetí říše. Po II. světové válce město příliš neprosperovalo, ale od 90. let minulého století se stalo významnou turistickou zastávkou na cestě k německým a polským hranicím.

Na náměstí 1. máje spatříte barokní morový sloup (1732), pískovcovou kašnu (1707), zrekonstruovanou radnici (1642). Dominantou města je kostel sv. Vavřince (1866 – 1868). Můžete navštívit Muzeum historické hasičské techniky a Führichův dům, kde vyrostl akademický malíř Josef Führich (1800 – 1876). Sportovní vyžití nabízí přírodní koupaliště Sluníčko, nové multifunkční hřiště, termální lázně a farma Vysoká. Svézt se můžete na transborderu v Andělské Hoře. Kulturně se lze vyžít v digitálním kině a v Centru volnočasových aktivit.

Součástí Chrastavy je osada Vítkov, která je dlouhá téměř 6 km. V současné době zde probíhá rekonstrukce opevněného velmožského dvorce Wothanburg z přelomu 12. a 13. století. Nedaleko Chrastavy se nachází i obec Jítrava, u které je úvodní tabule a začátek Mezinárodní naučné stezky Lužické a Žitavské hory.

Chrastava, autor: Chmela
Chrastava, autor: Chmela
Chrastava, autor: Chmela
Chrastava, autor: Chmela
Chrastava, autor: Chmela
Chrastava, autor: Chmela
Chrastava, autor: Chmela
Chrastava, autor: Chmela
 
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load