Bakov nad Jizerou

Český ráj

Na řece Jizeře mezi Mnichovým Hradištěm a Mladou Boleslaví leží město Bakov nad Jizerou. Má přibližně 5000 obyvatel a v roce 2000 mu byl Parlamentem ČR udělen městský prapor.

Město Bakov nad Jizerou je situováno asi 10 km severně od Mladé Boleslavi, poblíž trasy mezinárodní silnice E65 Praha–Liberec. Je železniční křižovatkou tratí Praha–Turnov, Nymburk–Rumburk, Bakov n. J.–Kopidlno.

Díky své vynikající poloze je Bakov nad Jizerou přirozeným horizontálním středem mezi Máchovým krajem a Českým rájem a tudíž vhodným výchozím bodem pro výlety směřující do těchto oblastí. V posledních letech byly vybudovány v okolí města i cyklotrasy. V roce 2003 se město připojilo k projektu Mikroregionu Český ráj "Letní turistické autobusy Český ráj", což oceňují nejen pěší turisté, ale i cyklisté, jelikož na této lince je umožněna přeprava jízdních kol. Nedaleko městečka se nachází zříceniny hradu Zvířetice.

První písemná zmínka o Bakov pochází ze 14. století, kdy patřil jakožto farní ves ke zboží kláštera Hradiště. Roku 1345 získává od opata kláštera Hradiště správu nad ním i jeho okolím Markvart ze Zvířetic a tím se se Bakov stává součástí panství Zvířetického, kterým bylo městečko roku 1556 dědičně potvrzeno.

Během třicetileté války byl celý Bakov do základů vypálen a musel být proto celý obnoven. Požáry se nevyhnuly městečku ani v dalších staletích, stejně jako pravidelné, mnohdy zničující povodně. Další významným milníkem je stavba železničního uzlu pod hradem Zvířetice v roce 1865.

Od 19. století je známé výrobou orobincového zboží. Mezi nejvýznamnější památky patří barokní sloup Nejsvětější trojice a renezanční portál bývalého hřbitova. Další informace o hstorii města turisté lehce získají v místním vlastivědném Muzeu Bakovska, které bylo otevřeno roku 2002.

V Bakově se narodil a působil hudební skladatel Jiří Ignác Linek. Bakovští si připomínají místa dlouhodobého pobytu spisovatelů R. J. Kronbauera, F. Horčičky-Havíře, K. Sellnera, A. Havla, J. Podobského, sochaře J. Hájka, malíře R. Livory a dalších umělců.

Zdroj: www.bakovnj.cz

Akce

2.4.2023

Sběr železného šrotu

SBĚR ŽELEZNÉHO ŠROTU, AUTOBATERIÍ, ELEKTROSPOTŘEBIČŮ a ELEKTROMOTORŮ
Všechny akce
Bakov nad Jizerou, autor: Jakub Podobský
Bakov nad Jizerou, autor: Jakub Podobský
Bakov nad Jizerou, autor: Jakub Podobský
 
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load