Ktová

Český ráj

Obec Ktová leží asi 12 km jihovýchodně od Turnova, při silnici z Turnova do Jičína. Část území, na kterém se obec rozkládá, ještě zasahuje do CHKO Český ráj. Obec má především rekreační charakter.

První zmínky o obci pocházejí z roku 1318, kdy je uváděn Hrabiš ze Ktovy mezi účastníky vzpoury proti Vokovi z Rotštejna. Obec vznikla z původně izolovaných zemědělských usedlostí kolem obchodní cesty Liberec - Turnov - Jičín. Ktová byla starým zemanským sídlem a existovala již před stavbou hradu Trosky, který byl budován v letech 1370-1380. Po jeho dostavení připadla část Ktové k troseckému panství. Většího významu rozvoje dosáhla obec počátkem 19. století, po vybudování železničního spojení s okolními správními centry.

V obci se do dnešní doby dochovalo několik kulturních památek. Nejstarším objektem na území obce je barokní brána u statku č.p. 44, dále se zde nachází socha Panny Marie z roku 1890 a smírčí kříž v části obce Kabáty. Okolí obce je vhodné k turistickým výletům, nedaleko od obce stojí dominanta zdejší krajiny, zřícenina hradu Trosky. Český ráj také křižují četné cyklistické stezky.

Ktová
Ktová
Ktová
 
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load