Kopidlno

Český ráj

Město Kopidlno leží asi 12 km jihozápadně od Jičína. Rozkládá se na říčce Mrlina, v nejjižnější části Českého ráje. První písemná zmínka pochází z roku 1322. Na původ historického názvu Kopidlno nad Leštinou existuje několik teorií. Dle jedné, léčivá bylina kopidlen roste v okolních lesích v hojné míře. Dle druhé znamená kopjo dlinno ve staroslověnštině kopí dlouhé. Ale také kopidlo jest kůl na seno, tedy Kopidlno může být dvůr s kopidly, kde se kopilo seno.

Původní ves byla připomínána již v roce 1322, na město byla povýšena na začátku 16. století. Z historických památek se zde dochoval barokní kostel sv. Jakuba Většího z let 1704 - 1705 a původně renesanční zámek vystavěný po roce 1533. Při zámku se rozprostírá zámecký park o rozloze 7, 68 ha a rybník. V zrekonstruované budově bývalého muzea nyní naleznete Kulturní a vzdělávací centrum a knihovnu Kopidlno, kde je také umístěné sezonní Turistické informační centrum.

Zhruba 4 km východně od Kopidlna pod Češovskými valy leží obec Vršce, ve které najdeme jednu z nejstarších roubených zvonic v Českém ráji z roku 1515 a barokní kostel sv. Vavřince z roku 1726. Listnaté lesy, táhnoucí se až k Češovským valům, jsou dobře zachovalou ukázkou původních doubravových porostů se vzácnými druhy teplomilných rostlin.

Skleník v areálu zámeckého parku, autor: ing. Zuzana Burešová
Kopidlenský zámek, autor: Renata Holubová
Kulturní a vzdělávací centrum Kopidlno, autor: Informační centrum Kopidlno
Kopidlno
Kopidlno - socha Poutníka na místním hřbitově, autor: Renata Holubová
Kulturní a vzdělávací centrum, fara, kostel a Základní škola, autor: Renata Holubová
Kopidlno - zámek, autor: SČR
Palmový skleník, autor: SČR
 
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load