Naučná stezka Hruboskalsko

Český ráj

Naučná stezka vede atraktivní částí přírodní rezervace Hruboskalsko.

Počet zastavení: 16 zastávek

Délka trasy: 7,5 km

Doba prohlídky: 3 až 4 hodin

Popis trasy: Naučná stezka vás provede největším pískovcovým skalním městem Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Navštívíte zajímavá místa Hruboskalského skalního města. Do Zámecké rokle projdete pod skalní věží Osudová, minete sochu sv. Prokopa. Zde buď odbočíte Myší dírou na zámek Hrubá Skála a k hotelu Štekl nebo budete pokračovat po stezce přes Adamovo lože k rozcestí na Bukovině.

Pravá cesta vás zavede k nejznámější vyhlídce Českého ráje "Mariánská vyhlídka), levá zpátky do Hrubé Skály nebo na Vyskeř a střední vás povede dál po naučné stezce do arboreta Bukovina. Po prohlídce informačního střediska CHKO Český ráj a zajímavých jehličnatých a listnatých stromů z celého světa můžete pokračovat Zlatou stezkou Českého ráje. Cestu vám zpestří vyhlídka na Kapelu, dílčí skalní město s dominantní skalní věží Kapelník, U lvíčka spatříte reliktní bory a při troše štěstí zahlídnete kavky nebo krkavce.

Dále vás naučná stezka provede hruboskalským lesem až k odbočce na slavný Kopicův statek, po několika set metrech můžete pokračovat buď na hrad Valdštejn a Hlavatici až do Turnova nebo se můžete nechat vést naučnou stezkou po Angrově cestě na Janovu vyhlídku s výhledem na nejvyšší vrch Českého ráje Kozákov a nejstarší lipovou alej z doby Albrechta z Valdštejna. Posledním zastavením stezky jsou sedmihorské prameny, které vás po namáhavé cestě příjemně osvěží.

Doporučené výchozí body: vlaková zastávka Karlovice-Sedmihorky, kemp Sedmihorky, parkoviště pod Valdštejnem

Příloha

mapa NS Hruboskalsko
Naučná stezka Hruboskalsko
Hruboskalsko, autor: Luděk Antoš
Hrad Valdštejn, autor: Částka Jiří
Hruboskalsko, autor: Jiří Stránský
 
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load