Ralsko

Máchův kraj

Město Ralsko leží východně od České Lípy, blízko Mimoně.

První zmínky o obydlení území dnešního města Ralsko se datují do 2. poloviny 13. století. Na území bylo na třicet obydlených lokalit a kolem roku 1910 zde žilo asi 7000 obyvatel. Po 2. světové válce bylo převážně německy hovořící obyvatelstvo odsunuto a území bylo osídlováno z vnitrozemí. Rozhodnutí o zřízení vojenského prostoru v roce 1950 území znovu vylidnilo a nové domovy zde našli zaměstnanci armády a vojenských lesů a statků, kteří vytvořili základ dnešních obyvatel. Po zrušení vojenského prostoru k nim přibylo ještě asi 170 Volyňských Čechů, krajanů z Ukrajiny.

Dnešní město vzniklo zrušením Vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Obec se skládá z několika částí: Boreček, Horní Krupá, Hradčany nad Ploučnicí, Jabloneček, Náhlov, Ploužnice pod Ralskem, Hvězdov, Svébořice a Kuřivody.

Vzhledem k tomu, že byl na toto území po několik desetiletí omezen vstup pro veřejnost, je tato oblast hodnocena jako jedna z nejzachovalejších v Libereckém kraji. Je jedním ze dvou území v ČR, která byla zařazena do sítě tzv. biogenetických rezervací Evropy.

Mezi památky se řadí kostel sv. Havla v Kuřívodech z 2. pol. 13. st., dále Kuřívodský renesanční zámek, který byl vybudován v 16. st. a také pomník bitvy u Kuřívod připomínající prusko-rakouskou válku roku 1866. 

Ralsko
Ralsko - Hradčany (IC), autor: Archiv Sdružení Českolipsko
Hradčanský rybník, Ralsko - Hradčany, autor: Archiv IC Ralsko - Kuřívody
 
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load