Růžová

Obec Růžová leží severně od Děčína, v oblasti CHKO Labské pískovce. Rozkládá se při úpatí Růžovského vrchu v nadmořské výšce 280-350 m.n.m. K obci náleží také osada Nový Svět a Kamenická Stráň.

První zmínky o obci pocházejí z roku 1352. Mezi historické památky obce patří kostel sv. Petra a Pavla z roku 1711, který byl v roce 2000 znovu vysvěcen, a zbytky původního Dolského mlýna, který sloužil jako výletní restaurace při dolní stanici člunové dopravy v Srbskokamenické soutězce. V památkově chráněné zóně v osadě Kamenická stráň se dochovaly prvky původní lidové architektury.

Nedaleký Pastevní vrch - Hutberg nabízí nádherný kruhový výhled na Lilienstein, Papstein, Kaiserkrone, Sněžník, Milešovku, Vlčí horu a další zajímavosti v okolí. Oblíbená je i indiánská vesnička Březová. Okolí Růžové nabízí široké možnosti pěších i cyklistických výletů k Divoké a Tiché soutěsce, na Mezní louku, Růžovský vrch či do Dolského mlýna. Na naučné stezce okolím Růžové je možno vidět linie opevnění z II. světové války.

Růžová
Růžová
Růžová
Růžová
 
 
Úvodní strana
Krajský úřad Libereckého kraje
Odbor životního prostředí a zemědělství
U Jezu 642/2a, 461 80 Liberec 2
 
load