Druhý ročník úklidové akce Ukliďme Česko se koná již v sobotu 18. dubna a mapa naplánovaných dobrovolnických úklidů přírody a obcí je již hustě zaplněná. Uklízet se bude na minimálně 750 místech po všech koutech České republiky.
Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor, prostřednictvím již 13. ročníku grantového programu, rozdělila mezi školy a organizace pracující s mládeží téměř 200 000 korun, aby mohly své žáky učit ekologii. Prostředky pomohou projektům na výzkum, pozorování fauny a flory, péči o přírodu jako takovou, regionální problémy, ale především si klade za cíl vštípit dětem sounáležitost s přírodou, samotné poznání její rozmanitosti a chování se vůči ní s patřičnou úctu.
Nastává doba, kdy začínají žáby migrovat na svá trdliště. Ideální je pro ně teplý vlhký večer, kdy se, hnány rozmnožovacím pudem, vydávají na nebezpečnou pouť. Každoročně jich množství skončí pod koly aut při překonávání silnic. V Krkonoších pomáhají chránit žáby trvalé i dočasné zábrany.
Nadace Proměny vyhlásila koncem roku 2014 grantovou výzvu v programu parky: městům z celé České republiky nabízí pomoc při kompletní obnově veřejného, parkově upraveného prostranství. Na vybraný projekt přispěje částkou ve výši až 25 mil. Kč. Žádosti je možné podávat už jen do konce března 2015.
Přibližně měsíc zbývá do soboty 18. dubna, kdy proběhne 2. ročník celorepublikové dobrovolnické akce Ukliďme Česko 2015. Její organizátoři rozhodně nezahálejí a chystají pro účastníky řadu novinek. Kromě širšího zapojení škol, firem a obcí bude mít letošní akce i nový rozměr - charitativní.
Nadace pro záchranu a obnovu Jizerských hor vyhlásila již tradiční 5. ročník fotosoutěže „Zaostřeno na Jizerky“. Jejím cílem je zachytit krásu Jizerských hor očima jejich návštěvníků. Do soutěže se může přihlásit každý, kdo zašle maximálně 4 fotografie Jizerských hor jak elektronicky, tak i poštou, nejpozději však do 5. června 2015. Z pořízených snímků bude sestavena putovní výstava, která vypukne ihned po slavnostní vernisáži, kam budou srdečně pozváni jak účastníci soutěže, tak i širší veřejnost.
Ve středu 11. března 2015 v 11 hodin se veřejnosti oficiálně otevřely inovované expozice paseckého Památníku zapadlých vlastenců. Úpravy se uskutečnily díky projektu K zapadlým vlastencům jako domů, podpořeného Libereckým krajem z podprogramu Podpora ekologické výchovy a osvěty a Správou KRNAP. Jeho realizace probíhala od listopadu 2013 do října 2014.
Na školní zahradě Základní školy Šumava v Jablonci nad Nisou se během minulého roku odehrálo mnoho změn. Keltský stromový kruh, Kvetoucí zahrádka, Bylinkový kopeček, Ptačí ráj, Výukové podium, Kompost, Jezírko či Pěstební kout vyrostly z „pusto prázdného“ trávníku jak houby po dešti. A za vším stojí projekt s názvem Kvetoucí škola, který byl realizován Společností pro Jizerské hory, o.p.s. za spolupráce vedení ZŠ Šumava a finanční podpory Libereckého kraje.
Olši, opadavý strom nebo keř schopný osídlovat různá místa, na nichž se jiným dřevinám nedaří, letos státní podnik Lesy ČR vyhlásil stromem roku. Podnik se tak snaží popularizovat lesní dřeviny, a to už sedmnáct let.
Česká společnost ornitologická vyhlásila ptákem roku 2015 potápku černokrkou. Tento krásný a elegantní pták je ztělesněním problémů, ve kterých se nacházejí české a moravské rybníky.