Velikonoce na Tanvaldsku

Velikonoce mají velmi starý náboženský původ. Jejich kořeny sahají do dob, kdy židé vedeni Mojžíšem odešli z Egypta do země zaslíbené. Stalo se tak kolem roku 1200 př.n.l. a Židé od té doby slaví svátky s názvem pesach, jako vzpomínku na otroctví ve starém Egyptě a na vysvobození z něho. Později právě v tento, pro Židy sváteční čas, byl v Jeruzalémě ukřižován Ježíš Kristus a tyto dny se pak staly i křesťanskými svátky jako oslava Ježíšova zmrtvýchvstání. Ačkoliv jsou tedy židovské svátky pesach a křesťanské Velikonoce ve stejnou dobu, mají zcela odlišnou náplň. 

A proč je slavíme každý rok jindy? Židé se na rozdíl od nás přidržují lunárního roku, který je určen podle oběhu Měsíce kolem Země a jejich čas se tedy nekryje s naším slunečním rokem. A to je důvod, proč jsou velikonoční svátky pohyblivé – jsou vždy první neděli po jarním úplňku Měsíce. Mohou být nejdříve 22. března a nejpozději 25. dubna. Letos připadají Velikonoce na 5. a 6. dubna a v Mikroregionu Tanvaldsko jim předcházejí různé akce čerpající z lidových tradic.

úterý 24. 3. Velké Hamry – Veselé Velikonoce v knihovně, výroba velikonočních dekorací

sobota 28. 3. Desná – Velikonoce, vyprávění o velikonočních zvycích, tradicích a historii, tvůrčí dílny, pletení pomlázek, malování velikonočních kraslic, plstění z ovčí vlny, Riedlova vila, od 10 hodin

čtvrtek 2. 4. Smržovka -Velikonoce u ovečkového betlému od 16.30 hodin na rozhraní ulic Občanská a Vřesová.

Program:

  • Naučíme se uplést pomlázku s profesionálním košíkářem.

  • Vyrobíme si píšťalku k přivítání jara.

  • Vyrobíme si velikonočního zajíčka.

  • Budeme hledat sladkosti v trávě, které tam pro děti zajíček zanechal.

  • Vyhlásíme a odměníme autory nejzajímavějších kraslic.

  • V 17.00 hodin - koncert jarních a velikonočních písní libereckého smíšeného pěveckého sboru Zničehonic.

  • Nebude chybět občerstvení a klasické velikonoční ochutnávky.

Naše prosba - malí i velcí výtvarníci, přineste nám co nejvíce barevných vajíček, která zavěsíme na strom. Vajíčka mohou být skutečná i z různých materiálů. Je jasné, že český rekord obce Bludov v nasbíraných barevných vajíčkách nepřekročíme, nashromáždili jich 44 858, přesto věříme, že se nám povede díky vám velikonoční strom vytvořit. Barevná vajíčka přijímáme ve Vinotéce pod sjezdovkou v Občanské ulici, pro větší množství vajíček si rádi po domluvě zajedeme.

sobota 4. 4. – neděle 5. 4. Smržovka Velikonoční hody a příjemné prožití svátků jara V Penzionu U Potůčku. Přijďte ochutnat velikonoční speciality z krůtího a jehněčího masa. Rezervace na tel.: 606 636 542.

Příloha