Sedlecký Špičák a Popova skála

Ekoporadna ORSEJ při Společnosti pro Luž. hory v Jablonném v Podještědí se vypraví ve čtvrtek dne 27.9. 2007 na Sedlecký Špičák a Popovu skálu, kde se dozvíme mnoho z geologických zajímavostí v této oblasti.

Například, že při tektonické aktivitě ve třetihorách se v Lužických horách starší - a tedy původně spodnější - žulová vrstva nasunula nad mladší pískovcovou kru. Obrovské síly a tlaky na rozhraní obou bloků způsobily, že se okraje původně vodorovných pískovcových vrstev vztyčily téměř kolmo vzhůru a nyní vystupují na povrch jako skály a skalní města.
Ke sklaním formacím vzniklým v souvislosti s Lužickou poruchou patří i Kohoutí hřeben na úpatí Sedleckého Špičáku a Popova skála. Kohoutí hřeben poskytuje zajímavý výhled na německou stranu údolí Bílého potoka, z Popovky je zase pěkný výhled do Čech. Zajímavé je i skalní město v Krásném dolu, které má díky měkčímu pískovci výrazně oblejší tvary. Neváhejte a vydejte se s námi do minulosti.

Popis trasy: Dolní Sedlo - Sedlecký Špičák - Popovka - Krásný důl - Dolní Sedlo
Délka: 10 km
Čas: 4 hodiny

Sraz: 27. 9. 2007, 9:00, křižovatka zelené a modré turistické značky na západním okraji Dolního Sedla u Hrádku nad Nisou

Pozvánka na akci Sedlecký Špičák a Popova skála