Složitý mechanismus lesních ekosystémů je tím samozřejmě narušen. Dnešní lesy jsou díky následkům lidské činnosti a klimatických změn daleko zranitelnější než lesy s přirozeným složením. Porosty Jizerských hor jsou v takovém stavu, že samovolný návrat do původního stavu je nereálný či dosažitelný za velmi dlouhou dobu.
„Areál ekologické výchovy v Oldřichově v Hájích, kde sídlí naše příspěvková organizace Středisko ekologické výchovy Libereckého kraje, je budován pro účely ekologické výchovy. Bylo by však obrovská škoda nepokračovat v aktivitách, které zde probíhaly předtím. Myslím tím projekty, jejichž cílem je zachování a rozšiřování původních dřevin Jizerských hor. Tyto aktivity jsou mimo jiné velmi dobře využitelné pro praktickou ekologickou výchovu. Jedna z lesních školek je dokonce součástí areálu,“ řekl náměstek hejtmana Libereckého kraje Radim Zika.
Ekologické neziskové organizace hrají v obnově původní skladby lesních porostů Jizerských hor velmi významnou roli. Obecně prospěšná společnost Suchopýr, která sídlí v oldřichovském areálu, patří mezi nejvýznamnější z nich. Její členové mají za sebou řadu úspěšných projektů. V různých koutech Jizerských hor provozují celkem 5 školek lesních dřevin, ve kterých pěstují druhy, které z Jizerek pomalu ale jistě mizí.
„Cílem nového projektu organizace je to, aby se i naši potomci mohli v Jizerských horách potkat s dřevinami, které zde byly dříve zcela běžné. Projekt se zaměřil na dvě dřeviny - jedli bělokorou a lípu malolistou,“ přiblížila nový projekt ředitelka obecně prospěšné společnosti Suchopýr Alena Hlídková.
Jedle bělokorá tvořila před příchodem člověka 30 % druhové skladby jizerskohorských lesů. V současné době se však na území Jizerských hor nachází pouze okolo 1 500 vzrostlých jedinců.
Lípa malolistá tvořila dříve příměs smíšených bukových porostů. Vzhledem k přeměně druhové skladby lesů však došlo k jejímu ústupu. V porostech se navíc dnes vyskytují především kříženci lípy malolisté a velkolisté. Jedním z plánovaných výstupů projektu je založení semenného sadu lípy malolisté a získávání jejího čistého reprodukčního materiálu.
Cílem projektu je také vybudování modelové „tzv. podokapové“ školky pro jedli bělokorou a výsadba 5 000 již předpěstovaných jedlí do Jizerských hor. Práce dobrovolníků z řad široké veřejnosti je důležitou součástí činnosti organizace. Ani u tohoto projektu tomu nebude jinak.
„Na projekt se nám podařilo získat finanční podporu. Uspěli jsme ve výběrovém řízení Nadace rozvoje občanském společnosti na podporu tzv. Blokových grantů pro neziskové organizace z finančních mechanismů EHP a Norska,“ doplnila Hlídková.