Na Dožínkovém ekodni si mohly děti vyrobit spoustu zajímavých věcí

Dožínkový ekoden pro rodiny s dětmi, který proběhl v Hrádku nad Nisou v sobotu 19. září, byl další z akcí česko-saského tříletého ekovýchovného projektu Přeshraniční ekologická výchova v Česko-saském Švýcarsku, Hornolužickém pohoří a Lužických horách. Projekt realizuje za spolupráce Libereckého kraje občanské sdružení Společnost pro Lužické hory.

Na Hasičské louce v Hrádku nad Nisou se v sobotu sešlo i díky krásnému počasí na 400 účastníků. Do aktivit na 11 stanovištích se zapojily nejen děti, ale i mamky a tátové, či dědové s babičkami. Ekoden byl součástí hrádeckých dožínek a i proto byl zaměřen více na zemědělské tradice a plodiny, na poznávání obilnin a výrobků z nich, které bylo možné i ochutnat. Nechyběly ani hádanky a poznávačky ke koření a léčivým bylinkám či tradičním nástrojům zemědělců, zahrádkářů a řemeslníků.

Pro děti bylo důležité, že si mohly samy něco vyrobit. A tak si zdobily látkovou nákupní tašku otisky listů stromů, vyráběly zvířátka ze šišek, vyzkoušely filcování ovčí vlny a odnášely domů vlastnoručně vyrobený vlněný míček. Nejvíce oblíbená byla pravděpodobně stanoviště se zdobením dožínkového věnečku, kde se fantazii meze skutečně nekladly, výrobou klobouku z balicího papíru, kde se děti zpočátku pod obrovským balicím papírem trochu bály ale poté v kloboucích běhaly po ostatních stanovištích, a určitě i pletení košíku z papíru.

Každý účastník byl za svůj výkon náležitě odměněn, tak, aby se doma k ochraně životního prostředí a přírody zase vrátil. Děti si z ekodne odnášely omalovánky a leporela ke kompostování a vystřihovánky původních druhů ptáků, rodiče pak např. knížku Pohádková putování v Lužických horách a informační materiály Libereckého kraje, ke kterým patřily i publikace Maloplošná chráněná území Libereckého kraje nebo Atlas životního prostředí Libereckého kraje.